Prestiż patronuje

Festiwal Twórczości Wrażliwej

Miejsce: Centrum Filmowe w Gdyni Gdański Teatr Szekspirowski
wtorek, 04 Kwiecień 2017

Jak połączyć pomaganie z radością i własnym rozwojem? Zobaczyć więcej niż widać na pierwszy rzut oka? Co sprawia, że pomagamy chętniej i z przekonaniem? To wrażliwość właśnie. To wzruszenie, poczucie siły, które pojawia się gdy ktoś słabszy, inspirujący, inny jest obok. I możemy dla niego coś zrobić. Choćby opowiadając jego historię.

To Festiwal twórczości szczególnie wrażliwej na innych - dokumentu i reportażu prasowego oraz filmowego, a także tego, co wartościowe w sieci – blogów odpowiedzialnych i wartościowych społecznie. Połączenie sztuki i wartości.

4-7 kwietnia w Gdyńskim Centrum filmowym i Teatrze Szekspirowskim odbędą się panele dyskusyjne z najwybitniejszymi polskimi reporterami, pokazy filmów, wystawy fotografii wojennej i warsztaty psychologii pozytywnej. Program dostępny jest na www.wrazliwy.pl

Festiwal Wrażliwy powstał by ciekawy i inspirujący sposób połączyć sztukę, towarzyszące jej emocje i wrażliwość z pomaganiem nieuleczalnie chorym dzieciom i Dziecięcym Hospicjom Domowym. Bowiem całkowity dochód z festiwalu zostanie przeznaczony na pomoc właśnie im – podopiecznym i partnerom fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest równocześnie organizatorem festiwalu.

„I tworząc Festiwal Wrażliwy chcieliśmy jeszcze uważniej rozejrzeć się wokół. Zobaczyć więcej. I zobaczyć to oczami artystów. Filmowców, reporterów, dokumentalistów świata. Wrażliwość to przywilej twórców, a czasem cena, którą płacą za głębsze widzenie i czucie rzeczywistości. Od nich chcemy się uczyć i uhonorować ich za to, co robią. Inspirować się historiami prawdziwych bohaterów. Uczyć się uważności. I naprawdę zaangażować w to ludzi, którzy mogą wesprzeć naszą ideę mądrego pomagania.” Mówi Paula Rettinger-Wietoszko dyrektor festiwalu i prezes zarządu fundacji Zostaw Swój Ślad.

Idęę festiwalu wspierają wybitni twórcy ze świata filmu, reportażu i sztuki. W kapitule honorowej zasiadają między innymi Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Sławomir Idziak, Mariusz Szczygieł i Agata Stafiej-Bartosik. I to oni przekażą widowni festiwalowej swoje przesłanie i refleksje dotyczące wrażliwości.

W ramach festiwalu obok pokazów festiwalowych odbędzie się panel dyskusyjny o wrażliwości współczesnych reporterów. Panel pt. „PIĘTRA WRAŻLIWOŚCI – z reporterami o zrozumieniu” poprowadzi Adrian Stachowski, a jego gośćmi będą tak wybitni twórcy jak Mariusz Szczygieł – współzałożyciel Instytutu Reportażu, Magdalena Grzebałkowska czy Justyna Kopińska.

Nie zabraknie także inspiracji dla dzieci i młodych widzów. „Wyszukujemy w sieci to, co może pomóc dzieciom lepiej zrozumieć ich codzienne problemy: nietolerancję, przemoc, hejt, uzależnienia, odmienność czy śmierć bliskiej osoby. Krótki „you-tubowy” filmik dotrze do nich znacznie lepiej, niż „kazanie” rodzica czy wychowawcy. I to właśnie nauczycielom i rodzicom chcemy dać pomysły jak pokazać w atrakcyjny sposób trudny temat. – mówi Durga Szymańska Główny koordynator Festiwalu - Młodzież chcemy zaś zainspirować, by podczas kolejnej edycji festiwalu pokazała samodzielnie nakręcone filmiki na temat ich własnych problemów i dokonań.”

Galę Finałową w Teatrze Szekspirowskim poprowadzi Grażyna Torbicka, a uświetni ją występ gościa specjalnego Festiwalu –Daniela S. Kotlińskiego - światowej sławy bas-barytonu, odnoszącego sukcesy na międzynarodowych scenach i estradach koncertowych.

Nagrodą dla zwycięzców każdej kategorii są przepiękne statuetki autorstwa zakopiańskiego rzeźbiarza Marcina Rząsy, który przygotowuje je specjalnie na ta okazję.

Podczas gali finałowej odbędzie się też aukcja przedmiotów podarowanych przez gwiazdy polskiego i światowego kina, z której dochód zostanie przekazany podopiecznym Fundacji Zostaw Swój Ślad oraz na rozwój aplikacji HospiCare, która wspiera pracę zespołów medycznych Dziecięcych Hospicjów Domowych w całej Polsce.

„Warto tu też wspomnieć, że wszystkie osoby występujące, prowadzące i przygotowujące Festiwal Wrażliwy robią to bez żadnego wynagrodzenia, za to z wielką pasją i radością. Dzięki wsparciu partnerów merytorycznych i szkół filmowych mamy pewność co do najwyższego poziomu artystycznego, a sponsorzy festiwalu – Grupa Energa i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwili realizację naszej misji.” – dodaje Paula Rettinger

Swój wkład w festiwal mają także Gdyńskie Centrum Filmowe, Teatr Szekspirowski i Ergo Hestia, którzy udostępnili nam swoje przestrzenie i fachowe doradztwo przy organizacji tego niezwykłego wydarzenia.

„Istotą naszej pracy jest połączenie sztuki, autorytetów, wrażliwości i niesienia pomocy na najwyższym poziomie i z pełnym profesjonalizmem” – mówi Magdalena Kampowska członek Rady Fundacji, aktywnie wspierająca organizację Festiwalu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy ciekawi są najlepszych Polskich dokumentów filmowych. Każdy uczestnik otrzyma też egzemplarz Gazety Festiwalowej z najlepszymi reportażami prasowymi i mnóstwem ciekawych inspiracji od autorytetów i gwiazd festiwalu.

Bilety na pokazy festiwalowe i panel dyskusyjny można nabyć w Gdyńskim Centrum Filmowym i na stronie: http://www.gdynskiecentrumfilmowe.pl/kino_studyjne/