Festiwal Goldbergowski

W dniach 28 sierpnia - 6 września w niezwykle klimatycznych wnętrzach kościoła św. Trójcy w Gdańsku rozbrzmiewać będzie muzyka Goldberga. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną. Impreza zrodziła się również z chęci przybliżenia szerszej publiczności muzycznego dziedzictwa dawnego Gdańska.

Festiwal powstał w 2006 roku, w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których, jako jego uczeń, był pierwszym wykonawcą. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem Festiwalu jest Alina Ratkowska, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 roku. 

Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. Ponadto Festiwal, przywołując nazwisko swojego patrona, przypomina o jego związku z Gdańskiem.

Podczas festiwalu coś dla siebie znajdą miłośnicy muzyki wokalnej, jak i czysto instrumentalnej. Na pewno warto wybrać się na koncert Collegium 1704 Prag, którzy oprócz motetów Bacha, wykonają także kompozycje Jana Zelenki. Stały punkt festiwalu to wariacje goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha, w tym roku w interpretacji klawesynisty Mahana Esfahaniego. Finałowy koncert z udziałem kwartetu Arte die Suonatori i pianistki Petry Somlai, da słuchaczom możliwość poznania brzmienia pianoforte (poprzednika fortepianu).

Szczegółowy program na www.goldbergfestival.pl