Operacje plastyczne przestały być tematem tabu. Coraz więcej osób decyduje się na pomoc medycyny estetycznej i wyraźnie o tym mówi. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto zapoznać się z faktami i obalić mity. W tym miesiącu, dr Marek Muraszko-Kuźma, chirurg plastyk z sopockiego gabinetu Medissima, potwierdza fakty i rozwiewa mity na temat operacji plastycznych piersi.

FAKT: IMPLANTY MOGĄ SIĘ NIE PRZYJĄĆ

To prawda, ale prawdopodobieństwo jest bardzo niewielkie, a odsetek nietolerancji implantów jest naprawdę znikomy. Najczęstsze problemy wynikają z faktu, że pacjentki nie przestrzegają zaleceń chirurga po operacji.

MIT: DOJRZAŁE KOBIETY NIE POWINNY PODDAWAĆ SIĘ OPERACJI POWIĘKSZANIA PIERSI

O ile dolna granica wieku jest ściśle sprecyzowana – jest to 18 lat  - o tyle górna nie istnieje. Jedynym kryterium jest tutaj ogólny stan zdrowia, który wcześniej dokładnie analizowany jest przez lekarza. Tym sposobem nawet kobieta po 60 roku życia nie jest dyskwalifikowana w przywróceniu swym piersiom wymarzonego wyglądu.

MIT: IMPLANT PIERSI MOŻNA WYBRAĆ DOWOLNIE

Wybór implantu to wypadkowa uwarunkowań anatomicznych pacjentki, bezpieczeństwa zabiegu oraz estetyki efektu końcowego. Przy wyborze implantu uwzględnić należy budowę klatki piersiowej, ilość tkanki tłuszczowej, elastyczność skóry czy planowany efekt wizualny. Najlepszy efekt wykorzystuje się przy powiększeniu o 2 lub 3 rozmiary. Można spotkać się z odmową ze strony lekarza, gdy oczekiwania są zbyt wygórowane.

MIT: ZAWSZE WIDAĆ, ŻE KOBIETA MA IMPLANTY

Jeśli do powiększenia piersi użyte zostaną implanty właściwie dobrane do warunków anatomicznych pacjentki (nie za duże), to wynik takiej operacji jest bardzo naturalny i często niemożliwy do odróżnienia od wyglądu normalnych piersi. Sztuczne piersi mogą wyglądać nienaturalnie, gdy ich rozmiar jest ekstremalnie duży lub kiedy wybierzemy zbyt wysoki profil - piersi będą wówczas po prostu zbyt odstawać i nienaturalnie sterczeć. 

FAKT:  ZDARZA SIĘ, ŻE IMPLANTY PĘKAJĄ

Jest to tylko twór człowieka, w którym zawsze mogą wystąpić jakieś błędy. Jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Pierwszym objawem jest spadek jędrności piersi, a potem deformacja kształtu i wielkości. Leczeniem jest wymiana protezy. Renomowane firmy produkujące protezy dają na swoje produkty dożywotnią gwarancję.

FAKT: I MIT: MAJĄC IMPLANTY PIERSI NIE MOŻNA SPAĆ NA BRZUCHU I CHODZIĆ BEZ STANIKA

Wskazanie to dotyczy tylko okresu rekonwalescencji, czyli pierwszych 12 tygodni po zabiegu. Przy czym należy zaznaczyć, że zarówno w przypadku kobiet, które miały włożone implanty, jak i tych z naturalnie dużym biustem – noszenie stanika sprzyja zachowaniu dobrej kondycji biustu.

MIT: IMPLANTY STWARZAJĄ ZAGROŻENIE PODCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Zazwyczaj lekarze zalecają poddanie się operacji dopiero po urodzeniu dziecka, ale nie jest to konieczność. Chodzi tu o estetykę, ponieważ po urodzeniu dziecka biust, sylwetka zwykle ulegają zmianie. Implant nie wpływa w żadnej sposób na skład mleka matki i na zawarte w nim związki. Nowoczesne metody umieszczania implantów nie naruszają gruczołów mlekowych. Może zdarzyć się jednak, że gruczoł z implantem może nie podjąć się produkcji mleka (laktacji).

MIT: DECYDUJĄC SIĘ NA ZABIEG TRZEBA RZUCIĆ PALENIE

Rzucenie palenia nie jest bezwzględnym wskazaniem medycznym, ale zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na proces gojenia się ran. Oznacza to, że u palaczy proces gojenia może przebiegać dłużej, niż u osób niepalących.

FAKT: ISTNIEJE OPCJA POWIĘKSZENIA PIERSI BEZ UŻYCIA IMPLANTÓW

Istnieje zabieg powiększania biustu własną tkanką tłuszczową, która jest pobierana z podbrzusza lub pośladków. Wypełnienie takie zalecane jest raczej do uzupełnienia tkanki po założeniu implantu niż do pierwotnego uzupełniania piersi bez użycia implantu. Obecnie nie stosuje się wypełnienia kwasem hialuronowym, gdyż w obrazie radiologicznym może sugerować on zmianę nowotworową. Nie wolno stosować wszelkich innych preparatów „powiększających piersi”. Mogą one spowodować nieodwracalne zmiany zarówno skóry, jak i gruczołu piersiowego.

 

 

Medissima

Sopot ul. Armii Krajowej 72/3, Tel: 733 310 080, www.medissima.pl