Ponad 80 procent kobiet w Polsce nosi źle dobrane biustonosze. W efekcie narażają się na kłopoty zdrowotne. Efektem ubocznym jest także mało estetyczny wygląd. Tymczasem, jak przekonują trójmiejskie bra-fitterki, odpowiednio dobrany stanik potrafi czynić cuda.

Bra-fitterka to specjalistka zajmująca się doborem odpowiedniego rozmiaru i fasonu biustonosza, a także doradztwem, gdzie taki biustonosz kupić lub zamówić, co jest szczególnie ważne dla kobiet z bardzo dużym biustem.

Stanikowy alfabet

W polskich sklepach największy wybór stanowią staniki z obwodami 70-80 cm pod biustem i miseczkami sięgającymi D. To zdecydowanie zbyt mała rozmiarówka, aby zadowolić wszystkie panie.

- Kobiety bardzo często kupują biustonosz w rozmiarze, który jest łatwo dostępny na polskim rynku. Dlatego tak wiele Pań nosi rozmiar 75 B lub 85 D. Tymczasem alfabet nie kończy się na D. Decydując się na uniwersalny biustonosz kobiety popełniają błąd, ponieważ fason i rozmiar miseczki powinien być odpowiednio dopasowany do figury. Dobry sklep z bielizną to taki, który dysponuje szerokim asortymentem rozmiarów staników - mówi Beata Gołębiewska, właścicielka sklepów Lingeria.

Stanik źle dopasowany nie będzie podtrzymywał dobrze piersi, przez co można doświadczyć bardzo niemiłych wrażeń podczas codziennych czynności. Stanik o nieprawidłowym rozmiarze charakteryzuje się zbyt dużym obwodem i za małą miseczką. Linia biustu z profilu jest nierówna, a piersi wylewają się ze stanika.

- Panie nie zdają sobie sprawy, że źle dobrany stanik może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Efektem noszenia źle dobranego stanika może być ból kręgosłupa i piersi. Ból mogą sprawiać też fiszbiny uciskające piersi i wbijające się w nie. Jeżeli pierś nie mieści się w miseczce to w naturalny sposób z niej ucieka. W efekcie robią się nieestetyczne „bułki” i „wałeczki”, głównie w okolicach pach - tłumaczy Anna Formella, właścicielka sklepu internetowego Biulandia.

Dopasuj biustonosz

Jak powinien leżeć dobrze dopasowany stanik? Podstawowym elementem dobrze dopasowanego biustonosza jest odpowiednio ściśnięty obwód, który podtrzymuje 80 procent biustu. Stanik nie powinien się przesuwać ani wyginać w kształt łuku na plecach.

- Zazwyczaj od dobrze zmierzonego obwodu pod biustem, odejmujemy około 5-10cm. To jaki klientka powinna mieć obwód stanika zależy w dużej mierze od ilości tkanki tłuszczowej oraz od ułożenia żeber. Miękka tkanka tłuszczowa nie daje odpowiedniego oparcia, dlatego obwód powinien być węższy niż u kobiety z mniejszą ilością tłuszczyku - dodaje Anna Formella.

20 procent biustu utrzymają ramiączka, których długość jest podstawą prawidłowego noszenia stanika.

- Dobrze wyregulowane ramiączka są dopełnieniem prawidłowo dobranego stanika. Zbyt długie mogą spadać, a krótkie wrzynać się w skórę. Dlatego po założeniu biustonosza najlepiej dopasować ramiączka tak, aby był odczuwalny luz na dwa palce - tłumaczy Beata Gołębiewska.

Miseczki w staniku powinny być na tyle duże, aby piersi zmieściły się w całości. Natomiast fiszbiny nie powinny opierać się o piersi, tylko przylegać do mostka. Prawidłowo usytuowane fiszbiny powinny znajdywać się pod piersiami i kończyć się w okolicach środka pachy. Piersi możemy modelować. Dlatego po założeniu biustonosza należy włożyć dłoń do środka miseczki i delikatnym ruchem przeciągnąć pierś spod pachy do środka klatki piersiowej. Jeśli część piersi wychodzi górą trzeba poszukać innego modelu.

Trzymaj fason

Dobrze dopasowany rozmiar nie gwarantuje całego sukcesu. Dlatego istotnym elementem jest również dobrze dobrany fason stanika. Występują bardziej i mniej zabudowane. Od full-cupów - biustonoszy z wysoko zabudowaną miską, przez half cupy - niskozabudowany typ biustonosza, w którym miseczki odkrywają znaczną część piersi, po plunge - mocno wycięty do środka, z niskim mostkiem i balconette - miękkie staniki na fiszbinach, charakteryzujące się szerokim łączeniem między miseczkami.

Plunge to typ biustonosza stworzony do dekoltów, zarówno dla biustów dużych i małych. W dobrym rozmiarze podkreśli każdy dekolt. Z kolei z dobrodziejstw balkonetki chętnie korzystają kobiety o szeroko rozstawionych piersiach, gdyż fason ten bardzo dobrze zbiera biust z boków, tworząc ładny profil. Half cup to fason przede wszystkim dla jędrnych, pełnych, okrągłych biustów, które w takim staniku mogą osiągnąć wygląd jabłuszek. Dla osób z biustem niżej osadzonym, raczej szerzej rozstawionym, a przede wszystkim dla tych kobiet, które preferują wysoki stopień zabudowania w biustonoszach idealny fason to full cup.

Tak czy nie?

Perfekcyjnie dopasowany rozmiar i fason biustonosza potrafi zmienić kształt, a przede wszystkim rozmiar. Jeżeli nie jesteśmy pewne, czy kupowany stanik jest dla nas dobry, a nie ma pod ręką bra-fitterki, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: czy stanik trzyma się nieruchomo w obwodzie? Czy miseczka obejmuje całą pierś? Czy biust jest łagodnie zaokrąglony, a pierś tworzy jednolitą, płynną linię? Czy ramiączka są lekko napięte? Czy stanik zapewnia podtrzymanie i stabilność? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi nie, koniecznie sięgnij po inny rozmiar lub fason biustonosza.

Natalia Lebiedź