NAWROCKI CLINIC
LECZENIE KANAŁOWE BEZ BÓLU

Leczenie kanałowe nie jest wcale złem koniecznym. Czarny scenariusz, gdzie pacjent cierpi i spędza godziny na fotelu dentystycznym, jest już tylko wytworem wyobraźni lub bolesnym wspomnieniem z przeszłości. Obecne leczenie odbywa się bez bólu i zawsze z gwarancją fachowej pomocy. Pacjent wychodzi często z własnym, uratowanym przez lekarzy zębem – przekonuje lek. dent. Jan Młodzianowski z Nawrocki Clinic w Gdańsku, specjalizujący się w leczeniu kanałowym. 

Leczenie kanałowe jest jedyną opcją, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Pacjenci skarżą się na silny ból samoistny, który nie ustępuje po zaprzestaniu działania bodźca takiego jak temperatura, czy ucisk. Zapalenie miazgi z czasem przechodzi w stan przewlekły, który może zostać wykryty na kontrolnym zdjęciu radiologicznym. Sytuacja, gdy pacjent pojawi się w gabinecie z silnym obrzękiem, bólem lub zaczerwienieniem, oznacza, że stan przewlekły przeszedł w fazę objawową i niezbędne jest rozpoczęcie leczenia kanałowego. 

LECZENIE WTÓRNE I PIERWOTNE

Nie każdy pacjent wie, że leczenie kanałowe dzieli się na pierwotne i wtórne. Pierwsze jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na usunięciu chorobowo zmienionej miazgi z komory i kanałów zęba, zdezynfekowaniu ich i wypełnieniu odpowiednim materiałem biozgodnym. Wtórne leczenie kanałowe to usunięcie starego, zainfekowanego materiału z kanałów, dezynfekcji i szczelnym wypełnieniu na odpowiednią długość. Wskazaniem są niedopełnione kanały korzeniowe, bądź zmiany okołowierzchołkowe. 

POMOCNA TECHNOLOGIA

Oba przypadki w Nawrocki Clinic leczone są w dużym powiększeniu, przy użyciu mikroskopu zabiegowego. Dzięki niemu łatwiejsze staje się znalezienie dodatkowych kanałów, co wcześniej sprawiało sporo trudności. Czasami anatomia korzeni różni się od tej książkowej, wtedy wykorzystywana jest tomografia komputerowa dająca trójwymiarowy obraz. Przy dezynfekcji kanałów, oprócz tradycyjnych środków chemicznych, kluczową rolę odgrywa laser stomatologiczny.

- Czasy, gdy fotel dentystyczny kojarzył się głównie z bólem minęły bezpowrotnie. Zabiegi zwyczajowo wykonywane są w znieczuleniu. Często leczenie kanałowe  jest jedynym sposobem na ocalenie zęba przed ekstrakcją. Konsekwencje zaniechania leczenia kanałowego mają miejscowy i ogólny wpływ na nasz organizm. Postępujący stan zapalny bardzo szybko przenosi się z korzenia zęba na otaczającą kość, czego skutkiem może być ropień okołowierzchołkowy – mówi lek. dent. Jan Młodzianowski z Nawrocki Clinic w Gdańsku

ZAUFAJ EKSPERTOM

Dr Jan Młodzianowski to jeden z najlepszych w Trójmieście specjalistów od leczenia kanałowego. Obecnie kierowane są do niego najtrudniejszymi przypadki endodontyczne. Setki przeleczonych zębów, długie godziny pracy w powiększeniu, liczne kursy, sprawiły, że doktor jest w stanie sprostać najtrudniejszym przypadkom endodontycznym. 

- Bardzo często pacjenci zadają mi pytanie - co się stanie z infekcją w kości po przeleczeniu zęba? Jeśli wyeliminujemy bakterie z kanału, do którego nasz układ odpornościowy nie jest w stanie się dostać, organizm bez problemu poradzi sobie z infekcją, dla której paliwem były resztki zainfekowanej tkanki w kanałach – przekonuje lek. dent. Jan Młodzianowski.

OD ZĘBA DO SERCA

Eliminacja bakterii z kanału jest o tyle ważna, że te szybko przedostają się do krwioobiegu krążąc po organizmie, gdzie mogą przyczyniać się do takich chorób takich jak: zapalenie wsierdzia, osierdzia, mięśnia sercowego, neuralgii i zapalenia nerwów, zapalenie tęczówki i naczyniówki, zapalenie kłębuszkowe nerek, gościec stawowy, owrzodzenia żołądka i dwunastnicy, choroby skóry, choroby krwi. 

Specjaliści z Nawrocki Clinic apelują o rozwagę i przekonują, że stany zapalne należy bezwzględnie eliminować, a w przypadku, gdy pacjent nie wyraża zgody na leczenie kanałowe jedyną alternatywą jest usuniecie zęba, by na jego miejsce z czasem wprowadzić implant.

HIGIENA TO PODSTAWA

O zęby leczone kanałowo należy dbać tak samo, jak o pozostałe. Stomatolodzy z Nawrocki Clinic podkreślają wagę codziennej higieny jamy ustnej, która odbywać się powinna przez szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i regularne przeglądy. Jeśli pacjenta spotka sytuacja znacznego zniszczenia zęba, to pomocą jest wzmocnienie go koroną protetyczną. O możliwościach leczenia kanałowego należy pamiętać niezależnie od wieku. Ta forma stomatologii jest dedykowana pacjentom wyłącznie z uzębienie stałym. 

http://nawrockiclinic.com/