Jednym z najistotniejszych atrybutów kobiecości są piersi. Większość pań chciałaby, aby były modelowe; najchętniej duże i kształtne. Niestety, natura płata różne figle i niektórym daje za dużo, innym za mało, dodatkowo upływający czas przekonuje o nieuchronnym wpływie grawitacji na tkanki. Przebyte ciąże i karmienie również powodują, że piersi zmieniają swój kształt i wielkość. Współczesna medycyna potrafi jednak przyjść kobietom z pomocą. 

 

Najczęstszym i najbardziej skutecznym sposobem poprawienia wielkości i kształtu kobiecych piersi są implanty piersi. To implanty  sprawiają, że pierś nabiera objętości i jędrności, a prawidłowo dobrany implant nie jest wyczuwalny i pierś wygląda bardzo naturalnie. 

Wiąże się to jednak z koniecznością poddania się zabiegowi operacyjnemu, który odbywa się w znieczuleniu ogólnym oraz z lękiem i stresem z tym związanym. Taki zabieg operacyjny niesie z reguły niewielkie ryzyko a stosowane obecnie leki przeciwbólowe pozwalają na komfortowe pokonanie okresu okołooperacyjnego i szybki powrót do sprawności i zdrowia. Mimo tego, wiele kobiet obawia się zabiegu operacyjnego i nie wybiera implantów. Medycyna estetyczna proponuje wtedy nieoperacyjne powiększanie piersi, przy użyciu materiałów wypełniających. 

Do niedawna jako wypełniacz w powiększaniu piersi stosowany był kwas hialuronowy, jednak obecnie został on całkowicie wycofany, ponieważ obraz mammograficzny piersi z tego rodzaju wypełniaczem, uwidaczniał jego złogi. W obrazie radiologicznym mogły one przypominać, czy też upodabniać się do obrazu ogniska nowotworowego, a co za tym idzie lekarz radiolog nie mógł prawidłowo ocenić gruczołu piersiowego. 

Od jakiegoś czasu na rynku dostępna jest nowa propozycja - wypełnianie piersi preparatem na bazie żeli z poliamidem. Jest to materiał, który może pozostawać w piersiach do około 5 lat. W tym czasie stopniowo się wchłania i uzyskany pierwotnie efekt znika. Niestety, po takim sposobie powiększenia piersi, w przypadku podjęcia późniejszej decyzji o powiększeniu piersi za pomocą silikonowych implantów, prawidłowe ich osadzenie jest bardzo ryzykowne.  

Dlaczego? W gruczołach piersiowych i w ich okolicach pozostają niezarośnięte miejsca, tzw. puste jamy po materiale wypełniającym, które nie zagoją się nawet przez kilka lat, a usunięcie takiego „wypełniacza” podczas zabiegu jest praktycznie niemożliwe. Większość  chirurgów plastycznych unika takiego sposobu powiększania piersi. 

W przypadku kiedy kobieta nie jest jednak zdecydowana na implanty, najbezpieczniejszym sposobem uzupełnienia objętości gruczołu piersiowego, jest ich wypełnienie własną tkanką tłuszczową; pod warunkiem oczywiście, że posiada się jej pewien zapas, ale i ta metoda ma pewne ograniczenia. Należy bowiem pamiętać, że nie można podawać tej tkanki w nieograniczonych objętościach, a niejednokrotnie zabiegi te trzeba powtarzać. 

Silikonowe implanty piersi dają dobre efekty estetyczne i jednorazowy zabieg wszczepienia ich, w przypadku potrzeby korekcji gruczołu piersiowego, wystarcza na długie lata. Korzystajmy więc ze sprawdzonych i renomowanych gabinetów lekarskich i dobrych specjalistów, kiedy w grę wchodzi tak niebagatelna rzecz jak zdrowie i uroda.

Dr n med. Marek Muraszko - Kuźma

Specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii plastycznej Gabinet Medissima, Sopot ul. Armii Krajowej 72/3, Tel: 733 310 080 www.medissima.pl