Nie sztuką jest naciągnąć twarz. Sztuką jest to, aby pacjent dobrze wyglądał i świetnie się czuł. Ta złota myśl przyświeca chirurgom plastycznym wykonującym facelifting - zabieg, który może odmłodzić człowieka nawet o 10 lat.

Według statystyk coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg. Jak przekonują trójmiejscy eksperci, dr Hanna Tosińska - Okrój i dr Marek Muraszko, są to najczęściej osoby po 50 roku życia.

- Lifting twarzy to operacja chirurgiczna, która ma na celu napięcie skóry i układu rozciągowego mięśni powierzchniowych oraz napięcie mięśnia szerokiego szyi. Dzięki temu twarz nabiera dawno niewidzianej rześkości i młodości - mówi dr Hanna Tosińska - Okrój, chirurg plastyczny z Gdańska.

W chirurgii plastycznej wyróżnia się dwa rodzaje liftingu: czołowy oraz klasyczny.

- Pierwszy z nich polega na wygładzeniu skóry czoła i na uniesieniu łuków brwiowych. Natomiast w liftingu klasycznym podciągamy skórę policzków i okolicy żuchwowej oraz szyi - tłumaczy dr Marek Muraszko.

Efektem faceliftingu jest częściowe wygładzenie zmarszczek, spłycenie fałdu nosowo - wargowego, likwidacja nadmiaru skóry na policzkach, w tym tak zwanego „chomika” oraz poprawa wyglądu szyi.

- Należy pamiętać, że zabieg ten nie usuwa zmarszczek wokół wargi górnej (od nosa do brzegu wargi - przyp.red.) oraz nie likwiduje zmarszczek przy nasadzie czoła - dodaje dr Hanna Tosińska - Okrój.

Zabieg może zostać wykonany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Trwa około czterech godzin.

- Cięcie prowadzi się wokół małżowin usznych, następuje odpreparowanie skóry policzków i szyi, odcina się nadmiar skóry oraz podciąga się powięź podskórną, aby uzyskać lepszy i dłuższy efekt - tłumaczy dr Muraszko.

Po operacji pacjent pozostaje jedną dobę w klinice. Szwy ściąga się po 7 dniach. Ostateczny efekt uzyskuje się po 3 a nawet 6 miesiącach. Po tym czasie twarz nabiera bardziej „świeżego” młodszego wyglądu.

- Efekt końcowy jest również uzależniony od trybu życia, wieku, rodzaju skóry, ogólnego stanu zdrowia i kondycji pacjenta - dodaje dr Tosińska- Okrój.

Nie operuje się osób, u których są ogólne przeciwwskazania do zabiegu operacyjnego, np. osoby z zaburzeniem krzepnięcia krwi, trudnościami w gojeniu się ran i skłonnościami do wytwarzania blizn przyrosłych.

Natalia Lebiedź