KOREKTA ODSTAJĄCYCH USZU MAŁA ZMIANA FIZYCZNA, WIELKA ZMIANA PSYCHICZNA

Odstające uszy to wada wrodzona, którego początkowo dziecko nie dostrzega, dopiero przyłączenie się do większej grupy dzieci sprawia, że rówieśnicy uświadamiają mu, że jego wygląd odbiega nieco od innych. Lata pozbawione samoakceptacji i pewności siebie, mogą dla części dzieci niekorzystnie wpłynąć na ich dorosłe życie. Z powodu odstających uszu cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. 

Czy jest na nie sposób? Z takim pytaniem zwróciliśmy się do dr Karoliny Kondej -  chirurga plastycznego. Pani doktor, jak poradzić sobie z kompleksem odstających uszu?

Rozwiązania są dwa – albo to zaakceptować, albo skorygować. Często problem odstających uszu jest bagatelizowany poprzez komentarze: "inni mają gorsze problemy”. A my stając codziennie przed lustrem zawsze zauważymy, to co nas w sobie drażni. I żaden komentarz, że wyglądamy dobrze, że „nasz defekt” jest niezauważalny, nie pomaga w odzyskaniu zadowolenia z siebie. Jeżeli tak jest, należy rozważyć korekcję uszu, dzięki której trwale możemy zerwać z wieloletnim kompleksem i odmienić swoje życie. Wbrew powszechnemu przekonaniu, chirurgia plastyczna nie jest przeznaczona tylko dla dorosłych chcących skorygować urodę. Pomaga także dzieciom i dorosłym z przeróżnymi wadami. Odstające małżowiny uszne są najczęstszą wadą wrodzoną głowy i stanowią problem natury estetycznej i psychologicznej. 

Jak zatem wygląda zabieg i czy powinniśmy się go obawiać? 

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 1-1,5 h. Polega na wykonaniu nacięcia skóry na tylnej powierzchni ucha i wymodelowaniu chrząstki w miejscu jej prawidłowego zagięcia. Zakładane są szwy modelujące, które sprawią, że uszy będą przylegać do głowy w sposób naturalny. Szwy założone na chrząstkę są wchłanialne, rozpuszczają się w czasie tworzenia się wewnętrznej blizny, która na zawsze utrzyma ucho  przy głowie. Na skórę zaś zakładane są szwy, które usuwane są po 7 dniach. Blizny po operacji są niewidoczne na tylnej powierzchni ucha, gdy ono przylega do głowy. Efekty zabiegu są trwałe.

W jakim wieku można wykonać taki zabieg? 

Ideą korekcji odstających małżowin usznych jest przywrócenie prawidłowej pozycji uszu względem czaszki u dzieci, by ochronić je przed potencjalnymi złośliwościami rówieśników. O ile nie wykonuje się zabiegu przed ukończeniem 6 roku życia ze względu na trwający jeszcze wzrost ucha, to nie ma limitu wiekowego ograniczającego przeprowadzenie korekcji w wieku dorosłym. 

Co się dzieje po operacji? Jak wygląda rekonwalescencja? 

Szwy skórne stosowane podczas zabiegu korekcji odstających uszu zdejmowane są w 7 dniu po zabiegu. Przez pierwsze 1-2 dni konieczne jest noszenie specjalnego opatrunku założonego po zabiegu. Gwarantuje on odpowiednią pozycję i kształt uszu, zabezpiecza przed ew. urazami ucha w czasie snu. Po 2 dniach można zamienić duży opatrunek na mniejszą opaskę elastyczną, którą należy nosić stale przez okres 4 tygodni, a następnie 4 tygodnie w nocy. 

A co ze skutkami ubocznymi? Czy występują i jak można im zaradzić? 

Każda operacja związana jest z pewnym ryzykiem, które może wydłużyć okres gojenia z 7 do np. 14 dni. Należy liczyć się z powstaniem siniaków, krwiaków, czy zakażeniem rany, które będzie wymagało antybiotyku i opatrunków. Bardzo rzadkim powikłaniem jest powrót ucha do wcześniejszego stanu tzw. „odskoczenie ucha”, które związane jest z  wybraną techniką operacyjną przez lekarza, ale może wystąpić, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarskich. Wszystkie te powikłania występują niezwykle rzadko.

www.drkondej.pl