Dr Karolina Kondej - od dietetyka do plastyka

dr Karolina Kondej

 

Walka z nadmiarem kilogramów jest trudna i długotrwała, a koniec jej nie zawsze satysfakcjonujący. Po utracie zbędnych  kilogramów, okazuje się, że nasze ciało wcale nie wygląda idealnie. Patrzymy w lustro i widzimy nieapetyczne fałdy skóry brzucha, pleców, ramion, czy ud. Również twarz straciła swój typowy zdrowy wygląd, przybierając permanentny zmęczony wyraz, spowodowany utratą tkanki tłuszczowej z policzków. O tym jak sobie poradzić z tym problemem rozmawiamy z chirurgiem plastycznym dr Karoliną Kondej.

Pani doktor, co zatem można zrobić, gdy po zgubieniu wagi nasza skóra jest po prostu zniekształcona? 

Trwałość i stopień zniekształceń skóry po utracie masy ciała zależy od kilku czynników: kilogramów, które zgubiliśmy, czasu w którym to nastąpiło, wieku i właściwości/jakości naszej skóry. Oczywiste jest, że im większa utrata masy ciała, tym większe nadmiary wiotkiej skóry, im starsi jesteśmy, tym potencjał obkurczający skórę jest słabszy, i jeśli ktoś ma liczne rozstępy na skórze, to te obszary nie mają szans obkurczenia się, bo włókna skóry są trwale uszkodzone. Ocenę stopnia zniekształceń powłok należy przeprowadzić nie wcześniej niż 6 m-cy od momentu ustabilizowania się naszej wagi. Jest to czas na samoistny proces obkurczania skóry, który może być wspomagany zabiegami stymulującymi skórę. Jeżeli po tym czasie nadal nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu - należy rozważyć chirurgiczne modelowanie sylwetki.

Na czym polega zabieg modelowaniasylwetki? 

Modelowanie sylwetki polega na wycięciu nadmiarów wiotkich tkanek, naciągnięciu ich i przywróceniu operowanym okolicom prawidłowego kształtu i napięcia. Najczęściej operowane okolice to brzuch, uda, ramiona i piersi, a także twarz. Plastyka brzucha (abdominoplastyka) to operacja, która cieszy się dużą popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn, i to bez względu na ich wiek. Zabieg ten  jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 3-5 godzin, zależnie od wielkości brzucha. Nacięcia wykonuje się tak, aby blizna była jak najbardziej ukryta.

.Mamy już płaski brzuch, a co z obwisłą skórą na udach, czy ramionach? 

Zabiegi korekcyjne ramion, ud, bioder przeprowadza się analogicznie do plastyki brzucha, wycina się nadmiar wiotkiej, często zniszczonej rozstępami skóry. Wytwarza się bliznę w takim miejscu, by była jak najmniej widoczna i by móc ją ukryć w bieliźnie. Jedynie zabiegi korekcyjne piersi wymagają bardziej złożonego postępowania. Po schudnięciu bardzo często dochodzi do znacznego zaniku objętości piersi i ich opadania. Nawet jeśli nadal zachowują rozmiary proporcjonalne do ciała, ich kształt bywa dość daleki od ideału. Wówczas należy przeprowadzić zabieg korekcyjny łączący plastykę podniesienia piersi  z przywróceniem objętości i wszczepieniem implantów silikonowych. 

Jak przebiega proces rekonwalescencji po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu pojawia się bolesność operowanej okolicy, obrzęk, poczucie zdrętwienia, które ustępuje w ciągu kilku następnych miesięcy. Ból okolicy operowanej utrzymuje się do siedmiu dni, w tym okresie pacjent przyjmuje doustne środki przeciwbólowe. Po zabiegu zakładana jest specjalna, elastyczna bielizna, która powinna być noszona od czterech do sześciu tygodni. Noszenie uciskowej bielizny pomaga zmniejszyć obrzęk oraz przyczynia się do lepszego komfortu pacjenta po operacji. W siódmej - dziesiątej dobie zdejmowane są szwy oraz dreny, które umieszczane są po obu stronach rany oraz pępka. Dreny mają za zadanie odsączyć nadmiar płynów ustrojowych i krwi. W okresie 4-6 tygodni powinno nastąpić ograniczenie aktywności fizycznej, w ciągu sześciu miesięcy od zabiegu należy unikać opalania. Pacjent najczęściej powraca do swoich codziennych obowiązków po dwóch tygodniach od operacji. Końcowy efekt zabiegu ocenia się po 6-12 miesiącach od przeprowadzonej operacji.

Czy można różne zabiegi wykonywać jednocześnie? 

Wszystko zależy od stanu zdrowia pacjenta i od obszaru skóry, którą chcemy usunąć. Takie zawansowane leczenie jest planowane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Jaka jest trwałość wyniku leczenia?

Chociaż rezultat operacji jest zwykle trwały, może on zostać zniweczony poprzez znaczne wahania wagi pacjenta. Dlatego jeżeli planuje się dużą utratę masy ciała lub w niedalekiej przyszłości zajście w ciążę, należy rozważyć przełożenie operacji na czas, w którym waga będzie już ustabilizowana.