Czy prostowanie zgryzu zarezerwowane jest tylko dla dzieci i nastolatków? Zdecydowanie nie! Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne, dążąc do upragnionego idealnego uśmiechu. Jak wygląda ta „walka”?

W dorosłym wieku jesteśmy bardziej świadomi, nasze potrzeby są większe, a i możliwości finansowe często sprzyjają temu, że możemy pozwolić sobie na noszenie aparatu. To dzięki niemu uzyskamy nie tylko proste zęby, ale także poprawimy proporcje twarzy. Co więcej, w dorosłym wieku jesteśmy też bardziej zdyscyplinowani i zdeterminowani, co sprzyja procesowi leczenia. Jaki jest pierwszy krok? 

Zacznijmy od przeciwwskazań. Praktycznie nie istnieje górna granica wieku, kiedy możemy podjąć leczenie ortodontyczne. Przeszkodą jednak może być stan przyzębia. 

- Pacjent z chorobą przyzębia musi być pod stałą opieką periodontologa – mówi lek. stom. Agnieszka Gola z Gabinetu Stomatologicznego Mawident w Gdyni. - Również cienki biotyp przyzębia, czyli mała ilość kości otaczającej ząb oraz cienkie dziąsło i recesje mogą to leczenie utrudnić. W dorosłym wieku inny jest też metabolizm kości, a co za tym idzie dłuższe jest leczenie - dodaje lek. stom. Agnieszka Gola.

Bardzo ważna jest nasza pierwsza wizyta u ortodonty, podczas której odbywa się konsultacja oraz pobierane są wyciski pod modele diagnostyczne. Wówczas następuje także rozmowa na temat oczekiwań pacjenta. Na kolejnej wizycie przedstawiany jest plan leczenia, który wykonuje się w oparciu o rysy twarzy, analizę modeli diagnostycznych oraz zdjęć rtg. 

Jak długo będziemy nosić aparat ortodontyczny? To kwestia bardzo indywidualna, ale zazwyczaj okres leczenia aktywnego (leczenia aparatami) trwa około 2 lat. Możliwości w tym zakresie jest wiele i wciąż pojawia się coraz więcej rozwiązań, które w zasadzie eliminują wszelki dyskomfort związany z noszeniem aparatu. 

- Do wyboru mamy aparaty metalowe, porcelanowe i kryształowe. Pacjenci najczęściej decydują się na aparaty kryształowe, które są zupełnie przezroczyste – podkreśla lek. stom. Karina Czernów z Mawident.

Pamiętajmy jednak, że leczenie aktywne, to pierwszy etap, po którym następuje retencja, która przebiegać może nawet na stałe. Wówczas polega ona na podklejeniu retainera, czyli cienkiego drucika na wewnętrznej powierzchni zębów. Co ciekawe, leczenie ortodontyczne jest często również leczeniem wstępnym przed leczeniem protetycznym. 

- Zdarza się że samo leczenie protetyczne, czyli założenie licówek porcelanowych lub koron nie sprosta życzeniu pacjenta o idealnym uśmiechu – opowiada lek. stom. Karina Czernów. - Wtedy prowadzimy zintegrowane leczenie ortodontyczno - protetyczne polegające najpierw na założeniu aparatu, a potem licówek, aby osiągnąć idealne połączenie funkcjonalności i estetyki

Wiele osób przeraża myśl o długim, wymagającym leczeniu. Rozglądając się wokół, dostrzeżemy jednak, że coraz więcej osób dorosłych nosi aparaty ortodontyczne, a nawet można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju moda. I bardzo dobrze! Moda na zdrowy tryb życia oraz dbanie o siebie, swoje zdrowie i wygląd to najlepszy z możliwych trendów. Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Stąd tak ważne jest, by wybrać odpowiedni, ciszący się jak najlepszą opinią gabinet stomatologiczny. Poświęćmy czas na znalezienie odpowiedniego specjalisty, a potem pozostaje nam już tylko pójście na pierwszą wizytę i przekonanie się, że posiadanie pięknego uśmiech nie musi pozostawać już tyko w świecie marzeń.