Sopot solicą jeździectwa

Pula nagród wynosiła 1.634.000 zł

Krzysztof Nowosielski

To było prawdziwe święto jeździectwa. 11 konkursów, 100 zawodników, 250 koni, moc atrakcji, znamienici goście.

A jak Andrzej Duda - pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy odbył się konkurs Grand Prix CSIO5*. Wygrał reprezentant Niemiec Patrick Stühlmeyer dosiadający 13-letniego Lacana, który jako jedyny pokonał dwa przejazdy bezbłędnie. Prezydent Duda nie uścisnął niestety ręki Niemcowi, gdyż na zawodach go nie było. Z Polaków najlepiej parkur pokonał Kamil Grzelczyk (14 miejsce) na wyhodowanym w Polsce wałachu Wibaro.

B jak "Beezie" Madden - światowa ikona jeździectwa, dwukrotna drużynowa mistrzyni olimpijska, wystartowała w Sopocie. Z końmi związana o zawsze. W wieku sześciu lat na Boże Narodzenie dostała swojego pierwszego kucyka. Przeszła do historii jako pierwsza kobieta, która wygrała słynny King George V Gold Cup w Hickstead. Jej marzeniem jest złoty medal na igrzyskach w Rio de Janeiro w rywalizacji indywidualnej.

C jak Cabriola - znakomity teatr konny Cabriola był jedną z największych, pozasportowych atrakcji. Niezwykłe połączenie teatru, koni, artystów w spektaklu z fabułą. Pięknym andaluzom i monumentalnym koniom rasy fryzyjskiej, towarzyszyli akrobaci, aktorzy i śpiewacy. 

D jak Duża Runda - konkurs Dużej Rundy rozgrywany o nagrodę firmy Longines Polska i puchar redakcji Magazynu Prestiż. Dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci Belgii Nicola Philippaerts i Karel Cox. 

E jak Euro - miliony euro. Na sopockim parkurze wystartowały konie warte fortunę, najdroższe  były warte dużo więcej niż milion euro. Te najtańsze są warte "zaledwie" kilkaset tysięcy euro. Dla porównania, konia rekreacyjnego kupimy już za kilka tysięcy złotych. To trochę jak z samochodami, jakbyśmy porównywali bolid Formuły
1 i Cinquecento.

F jak Fryzy - pokaz koni fryzyjskich ze stajni Wiesława Sadowskiego był jedną z atrakcji CSIO5*. Fryz to piękny, majestatyczny, bezpieczny i przyjacielski koń zaprzęgowo – wierzchowy. 

G jak Golden Table - wyjątkowe spotkania z wyjątkowymi gośćmi. W strefie Golden Table można było porozmawiać, zdobyć autografy i zrobić sobie zdjęcia m.in. z ikonami polskiego sportu, takimi jak Szymon Ziółkowski, Adam Korol, Piotr Gacek, Edward Skorek, Zbigniew Lubiejewski, Paweł Nastula, Andrzej Wroński, Mateusz Kusznierewicz i wielu innych. 

H jak Hubert Kierznowski - najlepszy z Polaków. O włos przegrał z Frederikiem Davidem z Francji w konkursie Sześciu Barier. Sześć barier to niezwykłe widowisko. Wystartowało czternastu zawodników, w tym czterech z Polski. Zaczęli od wysokości 1.60 m, skończyli na 1,90 m. Tylko jednemu jeźdźcowi udało się pokonać ostatnie bariery bezbłędnie.

I jak Igrzyska - aż 33 spośród 100 zawodników, którzy byli na CSIO5* w Sopocie, zakwalifikowało się na Igrzyska Olimpijskie! 

J jak Jeźdźcy - sopocki Hipodrom odwiedzili przedstawiciele 25 krajów, a zgłoszonych zostało 250 koni. Na parkurze pojawiło się 17 zawodników z pierwszej setki światowego rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.

K jak Koniowóz - koniowóz to jeżdżąca, luksusowa stajnia mogąca pomieścić kilka koni i kilka osób obsługi. Te najbardziej luksusowe, a takich nie brakowało na sopockich zawodach, budowane są z najlepszych materiałów i w najnowocześniejszych technologiach. Są odpowiednikami jachtów, tyle, że na kołach. Przebywanie kilka dni i nocy w takim pojeździe jest tak komfortowe jak mieszkanie w dobrej klasy hotelu. 

L jak Longines - ta renomowana, szwajcarska firma zegarmistrzowska pełniła rolę oficjalnego chronometrażysty CSIO5* Sopot 2016. Podczas zawodów Longines prezentował swoją kolekcję zegarków dla kobiet Equestrian, które są symbolem wieloletniej pasji Longines do sportów jeździeckich sięgającej roku 1878 roku, kiedy marka wyprodukowała chronograf z grawerowanym wizerunkiem dżokeja. 

M jak Michael Whitaker - kolejna wielka gwiazda światowego jeździectwa na liście startowej w Sopocie. Wielokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W 1980 roku, w wieku 20 lat, został najmłodszym w historii zwycięzcą Hickstead Derby w Anglii.

N jak Nagrody –1.634.000 zł. Tyle wynosiła pula nagród w Sopocie. To najwyższa kwota jaka kiedykolwiek była do wygrania w zawodach jeździeckich w Polsce. Z tej puli 665 tys. zł przypadło do podziału na konkurs Grand Prix. 

O jak Okser - nazwa najpopularniejszej przeszkody na parkurze. Składa się z dwóch pojedynczych stacjonat ułożonych jedna za drugą na jednym poziomie. Innym rodzajem tej przeszkody jest tzw. pijany okser. Drągi są ukośnie ułożone w różne strony, tzn. w jednym prawa strona jest podniesiona wyżej, a w drugim lewa.

P jak Puchar Narodów - najważniejszy konkurs sopockich zawodów rozgrywany o nagrodę Totalizatora Sportowego. Konkurs był niezwykle emocjonujący do ostatniego przejazdu. Wystartowało 60 najlepszych zawodników z 15 krajów. Zwyciężyła ekipa z Ukrainy. Polacy na 13 miejscu. 

R jak Rewia mody - światy mody i jeździectwa od zawsze się przenikają. jeździectwo to sport elegancki, tacy też są jeźdźcy, nie tylko na parkurze, ale też poza nim. Każde zawody konne to także rewia mody wśród publiczności. Kapelusze, toczki, fascynatory, sztyblety, żakiety, cylindy, jedwabne chusty - sopockie trybuny były w tym czasie najmodniejszym miejscem w Polsce. 

S jak Stajnie - zaplecze dla koni biorących udział w zawodach to klasa światowa. Hipodrom posiada stajnie sportowe dla 112 koni wraz z halą ujeżdżalni z podłożem najwyższej klasy oraz stajnie rekreacyjne z boksami dla 74 koni z siodlarniami, myjkami, węzłami sanitarnymi, rekreacyjną halą ujeżdżalni.

T jak Totalizator Sportowy i Tallinder - Totalizator Sportowy był sponsorem głównym zawodów. Głównie dzięki niemu udało się zgromadzić rekordową pulę nagród. Tallinder z kolei to marka odzieżowa segmentu Premium należąca do gdańskiej spółki LPP. Tallinder  był Partnerem Modowym CSIO5* i miał na zawodach swój pop-up store. 

U jak Ukraina - "Ukraińscy" jeźdźcy wygrali najważniejszy konkurs, czyli Puchar Narodów. Skład reprezentacji Ukrainy: Cassio Rivetti, Ulrich Kirchhoff, Ferenc Szentirmai i Rene Tebbel. Prawda, że nie są to typowe ukraińskie nazwiska? Za wszystkim stoi ukraiński oligarcha, wielki pasjonat jeździectwa Aleksandr Onishczenko. Wobec braku klasowych zawodników na Ukrainie, postanowił on stworzyć drużynę narodową złożoną ze znakomitych jeźdźców z innych krajów, a argumentem były oczywiście pieniądze. 

V jak Vip - Kamila Szczawińska, Piotr Kraśko, Karolina Ferenstein - Kraśko, Kinga Rusin, Marta Pałucka, Katarzyna Sokołowska, Jarosław Bieniuk, Maciej "Gleba" Florek, Adam Korol, Marta Kaczyńska, Jacek Karnowski to tylko niektóre znane nazwiska, które odwiedziły sopocki Hipodrom. 

W jak Wechta Maksymilian - jedyny reprezentant Polski, który podczas konkursu o Puchar Narodów pokonał sopocki parkour bezbłędnie. Polak jeździ na koniu o imieniu London. 

Z jak Zad - wiadomo, że do konia od strony zadu nie podchodzimy. Jeśli podchodzisz do konia od przodu, a on odwraca się zadem, to najczęściej oznacza to ostrzeżenie. Na wszelki wypadek ewakuuj się na bezpieczną odległość.