Wakacje nad morzem! Na pewno niejeden z Was wkrótce znów zawita nad Bałtyk. Czas naszych urlopów jest jednak okresem, kiedy nadmorskie ptaki czeka sporo wyzwań. Jak się zachować w pobliżu ptasich gniazd? Jak dbać o spokój piskląt? Oto garść porad.

Bądź uważny

Ptasie gniazda są zazwyczaj, w przypadku ptaków nadmorskich, zakładane bezpośrednio na piasku. Nie wyróżnia ich często nic szczególnego – ot, kilka patyków, parę muszelek i kamieni w płytkiej niecce na piachu. Do tego nakrapiane jaja w maskujących kolorach. Naprawdę łatwo je przeoczyć i zdeptać. Miej więc oczy szeroko otwarte! Wsłuchaj się w odgłosy zaniepokojonych rodziców, którzy gdzieś w pobliżu próbują odwieść Cię od ich gniazda.

Zachowaj dystans

Plaża to nie tylko miejsce, gdzie możesz wspaniale odpocząć. To także dom dla wielu istot żywych, również ptaków. Uszanuj to. Jeśli jesteś na terenie, na którym mogą gniazdować ptaki, takim jak choćby bardziej odludne plaże, rozejrzyj się uważnie. Być może ptasi rodzice uciekli w popłochu i słońce właśnie niebezpiecznie rozgrzewa jaja w ich gnieździe. Jeśli dojdzie do ich przegrzania bądź wyziębienia, pisklęta się nie wylęgną. Przestrzegaj zakazów wchodzenia na wydmy czy miejsca ptasich lęgów na plaży.

Nie spuszczaj psa ze smyczy

Dla psa ptasie jajo lub pisklę to albo niezły smakołyk, albo zabawka. Zanim spuścisz swojego pupila ze smyczy na odludnej plaży, zastanów się kilka razy. Stanowi on zagrożenie dla gniazdujących w okolicy ptaków.

Nie przekraczaj granic

Na wielu plażach już wiosną zostaną ustawione  tablice informacyjne, taśmy bądź płoty – chronią one miejsca gniazdowania sieweczki, ostrygojada,  rybitw i innych rzadkich gatunków ptaków. Prosimy, nie przeszkadzaj im w tym ważnym czasie.

Chodź po mokrym piasku

Ptaki gniazdują tam, gdzie jest sucho, w bliskości wody, ale jednak w miejscach, których raczej nie zaleje woda. Idąc po plaży, stąpaj więc po mokrym piasku obmywanym przez fale.

Nie fotografuj i nie filmuj  

W przypadku większości gatunków naszych ptaków istnieje prawny zakaz fotografowania ich lęgów, czyli gniazd, zniesień lub piskląt. Podchodząc do ptasiego gniazda, narażasz lęgi na niebezpieczeństwo, płoszysz rodziców, zwiększając  ryzyko opuszczenia przez nie gniazda na stałe. Fotografuj lub nagrywaj tylko z daleka, używając do tego celu teleobiektywu.