W czym drzemie największy potencjał miast i jakim stopniu miasta wykorzystują nowoczesne technologie? Co to jest inteligentny rozwój transportu i infrastruktury i jak go wdrożyć? Czy Polacy są smart? Czy wyznają zasadę smart living? Na te pytania szukano odpowiedzi podczas kongresu Smart City, który odbył się w hotelu Amber w Gdańsku.

W praktyce smart city to złożony organizm łączący inteligentne wykorzystanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych systemów z kreatywnością aktywnego społeczeństwa oraz potencjałem organizacji, instytucji, firm i ośrodków naukowych. Wypracowanie optymalnego modelu inteligentnego miasta to dziś nie tyle luksus, co konieczność. 

Działania służące poprawie jakości życia – jedna z kluczowych przesłanek strategii smart city – mają fundamentalne znaczenie. Tym bardziej, że przepustowość dróg, komunikacji miejskiej, a nawet wydajność sieci energetycznej są ograniczone. Rozwiązania smart city sprzyjają sprawniejszemu wykorzystaniu istniejących zasobów. Poprzez wymianę oświetlenia rtęciowego lub sodowego tradycyjnego na inteligentne oświetlenie w technologii LED można uzyskać 60-70% oszczędności w rocznym zużyciu energii elektrycznej na oświetlenie miejskie (miasta Erkrath, Stutensee w Niemczech). 

- Na świecie miasta na różne sposoby realizują ideę smart city. Przykładowo, Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do 2025 r. planuje wprowadzić zasadę „zero carbon, zero waste”, oznaczającą zerową emisję dwutlenku węgla. Chce to osiągnąć poprzez pozyskiwanie energii wyłącznie z odnawialnych źródeł oraz stuprocentowe przetwarzanie odpadów - mówił dr Krzysztof Maryl z Ministerstwa Energetyki. 

Władze Hamburga w ramach realizacji założeń smart city planują m.in. wdrożenie energooszczędnego, inteligentnego oświetlenia ulicznego oraz inteligentnego systemu zarządzania ruchem, by optymalizować strumienie transportowe w mieście i wcześniej wykrywać incydenty. Z kolei rada miejska Barcelony w listopadzie 2014 r. podjęła decyzję o wdrożeniu systemu inteligentnego nadzoru parkingu miejskiego w dzielnicy Les Corts. Ma on informować o dostępności miejsc parkingowych na danym obszarze, a użytkownicy będą je otrzymywać na telefon komórkowy poprzez specjalną aplikację. 

Miasto Luksemburg od 2002 r. realizuje program e-miasto, którego celem jest tworzenie inteligentnych, zintegrowanych i mobilnych usług dla mieszkańców. Poprzez dedykowany portal Report-IT można zgłosić wszelkiego rodzaju problemy, np. zepsute sygnalizatory świetlne na ulicy czy graffiti, a zgłoszenia te trafiają do odpowiednich służb. Ponadto już w 2007 r. powstała sieć bezpłatnego, dostępnego dla wszystkich internetu Wi-Fi. Udostępniono również aplikację, która pozwala na bezpłatne uzyskanie informacji o liniach autobusowych, wypożyczalniach rowerów, wolnych miejscach parkingowych. 

Polskie miasta również zaczynają realizować projekty smart city. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych kilku lat w Polsce na inteligentne rozwiązania transportowe zostanie przeznaczone co najmniej1,2 mld zł. W wielu miastach, m.in. w Gdyni powstały systemy zarządzania ruchem, w których za pomocą tablic elektronicznych zamontowanych na przystankach pokazywane są czasy oczekiwania na przyjazdy autobusów określonych linii. Wrocław od kilku lat stawia na energooszczędne systemy oświetlenia, a Szczecin inwestuje w System Zarządzania Ruchem, którego celem jest zwiększenie płynności ruchu, usprawnienie systemów transportowych i zmniejszenie liczby wypadków w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. 

Dobrym przykładem jest działanie Urzędu Miasta Gdańska, który podpisał z Politechniką Gdańską, InnoBaltica Sp. z o.o. oraz Fundacją Interizon memorandum o współpracy na rzecz wdrożenia systemu dla inteligentnych przestrzeni miejskich. Przedsięwzięcie to zakłada zintegrowanie – w ramach jednego systemu – różnych aplikacji miejskich, co pozwoli na inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym, monitorowanie ruchu ulicznego i warunków na drogach, numeryczne prognozowanie pogody, automatyczną identyfikację pojazdów, zarządzanie energią w budynkach, itp., wszystko to w połączeniu z aplikacjami dostępnymi dla każdego mieszkańca miasta.

Idea smart living, czyli mądrego, sprytnego i inteligentnego życia jest na świecie coraz popularniejsza. Według najnowszego badania 22 proc. Polaków zadeklarowało, że żyje smart. Umiejętnie wprowadzona koncepcja inteligentnego miasta niesie wymierny potencjał nie tylko w postaci odciążenia budżetu, ale przede wszystkim poprawy warunków życia mieszkańców, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i aktywnego uczestnictwa w życiu miasta.