Private Banking na fali wznoszącej

Kacper Kowalski

Sektor private banking dynamicznie się rozwija. Kompleksowe partnerstwo dla najzamożniejszych klientów to nie tylko dobre produkty inwestycyjne, ale przede wszystkim usługi zapewniające bezpieczeństwo kapitału. O tym jaki był mijający rok w Noble Banku opowiada Piotr Nitka, dyrektor oddziałów Noble Bank w Gdańsku i Gdyni.

Kończy się rok 2015. Jaki to był rok dla Noble Banku i sektora private banking?

Dla całego sektora bankowego nie był to łatwy rok. Wpływ na to miało wiele wydarzeń, m.in. wybory, sytuacja frankowiczów, czy zamieszanie wokół podatku bankowego. Nie dawało to impulsu do mocnego rozwoju. W sektorze private bankingu położyliśmy nacisk na perfekcyjną obsługę klienta, której efektem jest nie tylko pomnażanie jego majątku, ale też, a może przede wszystkim, zabezpieczenie tego majątku i jego sukcesja.

Private Banking to sektor w Polsce wciąż rozwijający się. Czy w mijającym roku objawiły się jakieś produkty bądź usługi, które można uznać w tym segmencie za wyróżniające się?

Noble Bank jest kompleksowym partnerem dla najzamożniejszych Polaków. To oznacza, że cały czas rozwijamy ofertę inwestycyjną, pomagamy pomnażać majątki naszych klientów, ale z drugiej też strony, współdziałając z naszymi partnerami, szczególnie z kancelarią Domański Zakrzewski Palinka, podejmujemy starania aby zapewnić bezpieczeństwo tego kapitału w ramach usługi Wealth Guard. Na rynku stricte inwestycyjnym pojawiło się sporo nowości w wyniku rozszerzenia palety produktowej o nowe sektory (np. usług medycznych) oraz zasięg geograficzny (np. obligacje z Europy Środkowej i Wschodniej). Szukamy nisz o dużym potencjale jeśli chodzi o stopę zwrotu i odpowiednio skorelowanym ryzyku. Nasi klienci ciągle dużo inwestują w nieruchomości. Dzięki współpracy Noble Banku z Poland Sotheby’s International Realty dajemy naszym klientom dostęp do absolutnie wyjątkowych nieruchomości w Polsce, a także na całym świecie. 

Z jednej strony pracujecie nad ofertą dopasowaną do oczekiwań najzamożniejszych Polaków, z drugiej strony to cały czas praca nad świadomością klientów. 

Tak, można tutaj zaobserwować dwa zjawiska. Z jednej strony wydarzenia wpływające na wahania na rynkach finansowych powodują, że niektórzy klienci zamykają się na inwestowanie, wolą przeczekać i nie ryzykować. Z drugiej zaś jest spora grupa ludzi, dla których taka sytuacja jest sprzyjająca do szukania inwestycyjnych okazji. Dla nas jest to wyzwanie, szczególnie gdy stajemy się powiernikami milionów złotych należących do naszych klientów. To jednak nasza praca, klienci widzą efekty, ufają nam, zwiększają swoje zaangażowanie finansowe. Trzeba też pamiętać, że zamożni Polacy największe pieniądze zarabiają głównie na swoich biznesach, a my mamy zadanie sprawić, by zgromadzony kapitał efektywnie pracował, nie tracił na wartości, zyskiwał, ale przede wszystkim by był bezpieczny. Takie są priorytety klientów w czasach trudnych dla rynku finansowego. No i oczywiście konieczne jest budowanie świadomości Klientów że jeżeli oczekują wyższych stóp zwrotu to zwiększają też akceptowany poziom ryzyka. 

A jak się ma sprawa z dedykowanymi inwestycjami dla wymagającego grona Klientów poszukujących niestandardowych inwestycji? Jakie w perspektywie mijającego roku okazały się mocnym atutem Noble Banku ?

Hitem inwestycyjnym są fundusze zamknięte. Mówię na przykład o funduszach Long-Short, które w dużym stopniu odporne są na bieżącą sytuację na giełdach. Polega to na inwestycji w akcje spółek mając jednocześnie otwarte pozycje na wzrosty i na spadki. Kluczem do wygenerowania dodatniej stopy zwrotu jest odpowiedni dobór par spółek, najlepiej działających w tym samym sektorze. Akcje spółki mocniejszej kupujemy, a akcje spółki słabszej sprzedajemy. Taki mechanizm powoduje, że za bardzo nie martwimy się czy na rynku jest hossa czy bessa, bo na każdym scenariuszu można zarabiać. Z kolei fundusze typu Distressed Assets pomagają spółkom w zdobyciu finansowania, w sytuacji gdy spółka ma duży potencjał, ale jakieś czynniki ją blokują i z różnych względów nie może korzystać z kredytu bankowego, a często także obligacyjnego. Tego typu fundusz jest w stanie zainwestować w taką spółkę, oczywiście odpowiednio się zabezpieczając i wygenerować wysoką stopę zwrotu. 

Jakie perspektywy przed rynkiem usług Private Banking w 2016 roku?

Mamy bardzo dużo pomysłów i jeszcze więcej zapału do działania. Ciężkie otoczenie rynkowe sprawia że osób potrzebujących wsparcia przy lokowaniu środków jest coraz więcej, a my musimy dać im coraz wyższy poziom świadczonych usług. Wyzwań będzie dużo, a my jesteśmy gotowi je podjąć. Od stycznia robimy nową odsłonę Private Bankingu w Noble Banku, ale o tym niebawem….