Gama produktów wybielających zęby jest ogromna. Pasty, płyny, paski, nakładki… Wszystkie obiecują zachwycające efekty. Jeśli jednak rzeczywiście chcemy, by nasz uśmiech był śnieżnobiały, warto wybrać się do specjalisty. 

Dlaczego nie każdy może pochwalić się śnieżnobiałym uśmiechem? Cały problem polega na tym, że na świat przychodzimy z genetycznie zaprogramowanym kolorem zębów. Białe, mleczne, szarawe, a nawet żółtawo kremowe - od koloru do wyboru. Natomiast wraz z procesem starzenia zęby w sposób naturalny ciemnieją. Oczywiście pewne zachowania mogą ten proces przyspieszyć. 

Kolor zębów niekorzystnie się zmienia przez picie kawy, czy mocnej herbaty. Często pozostający, trudny do usunięcia osad na filiżance, również pozostaje na szkliwie zębów. Lampka czerwonego wina zalecana na problemy z sercem, niekoniecznie służy zębom.

Piękne, białe zęby to obecnie przedmiot pożądania wielu osób. Na rynku dostępne są mniej lub bardziej profesjonalne produkty, jednak należy do nich podchodzić z rozwagą. Choć nie wyrządzą nam większej krzywdy, to jednak rezultaty ich stosowania raczej nie będą spektakularne. Na co trzeba zwrócić uwagę? Przede wszystkim musimy wiedzieć skąd pochodzi preparat, którego chcemy użyć.

- Problem mogą stanowić preparaty dostępne przez internet, często pochodzące z niewiadomego źródła - ostrzega lek. dent. Michał Wierzbicki z Kliniki Stomatologii Estetycznej Grand Dental w Sopocie. - Mogą one być szkodliwe zarówno ze względu na nieznany skład, jak i za wysokie stężenia substancji o właściwościach wybielających, których nieumiejętne stosowanie może negatywnie odbić się na zdrowiu.

To najtańsze, ale zarazem najmniej skuteczne rozwiązania. Stąd przyjrzyjmy się bliżej ofertom przygotowanym przez gabinety stomatologiczne. Znajdziemy w nich bowiem zabiegi dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. 

- Pierwszym etapem wybielania zębów powinna być wizyta konsultacyjna u dentysty, który w sposób profesjonalny oceni stan uzębienia i możliwości zmiany koloru zębów - tłumaczy dr Iwona Dawlidowicz-Basir z kliniki stomatologicznej MedicoDent w Gdyni. - Istnieją dwie metody profesjonalnego wybielania zębów - nakładkowa, stosowana przez pacjenta w domu i naświetleniowa przeprowadzana w gabinecie. Środkiem stosowanym do rozjaśniania zębów jest najczęściej nadtlenek karbamidu. Dentysta na podstawie stanu uzębienia i aktualnego odcienia koron zębowych, istnienia ewentualnych przebarwień oraz wypełnień wybiera najbardziej odpowiednią metodę, a czasem zaleca wykonanie licówek lub koron w celu zmiany kształtu i koloru. 

Wybielanie to zabieg, który trwa ok. 1 godziny. Obejmuje on aplikację żelu i naświetlanie zębów przy pomocy lampy o odpowiedniej intensywności światła. W ramach wybielania domowego zaś, pacjent otrzymuje zestaw indywidualnie wykonanych nakładek na zęby oraz żel wybielający. Nakładki z żelem zakłada się na noc, a cała kuracja trwa ok. 2 tygodnie (jej długość jest uzależniona od efektu, jaki chce uzyskać pacjent). 

Wokół zabiegów wybielania zębów narosło wiele mitów, na czele z tym, że osłabiają szkliwo. Wszelkie badania kliniczne dowodzą jednak, że profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest bezpieczne. 

- Nieprawdą jest, że zabieg wybielania rozpuszcza szkliwo i niszczy zęby. Ważne natomiast jest to, aby zęby, a także i dziąsła przed takim zabiegiem były odpowiednio przygotowane i zabezpieczone - mówi lek. dent. Michał Wierzbicki. - Należy również pamiętać, że wybieleniu ulegają jedynie tkanki zęba, wszelkiego rodzaju wypełnienia kompozytowe i odbudowy protetyczne nie zmieniają swojej barwy, przez co może istnieć konieczność ich wymiany - dodaje Michał Wierzbicki.

Przed wybielaniem pacjent powinien stosować pasty i płyny likwidujące nadwrażliwość. Ważne jest to, aby przed zabiegiem odbyć wizytę higienizacyjną, czyli czyszczenie zębów z kamienia i osadu- skaling i piaskowanie. Długość utrzymania się efektu wybielania zależy od wielu czynników, w tym od naszej diety i stosowanych używek. 

Pamiętajmy, że dla uzyskania najlepszego rezultatu zarówno po wybielaniu gabinetowym jak i domowym, nie powinno się spożywać barwiących płynów i pokarmów oraz nie należy palić papierosów przez minimum 72 godziny po jego zakończeniu. Warto też mieć na uwadze, że przeciwwskazaniami do wybielania zębów są próchnica zębów, choroby dziąseł, ciąża i okres karmienia piersią oraz alergia na nadtlenki. Zabiegu nie wykonuje się również u dzieci.