Wielu Polakom budownictwo ekologiczne kojarzy się głównie z niższymi rachunkami za ogrzewanie i energię. Tymczasem chodzi też, a może przede wszystkim o nasze zdrowie. Z takiego założenia wychodzą projektanci Domów Hybrydowych, nazywanych domami prozdrowotnymi. O tym, jak wpływają one na nasze zdrowie opowiada Maciej Demków, prezes zarządu spółki Domy Hybrydowe. 

Jakie są główne prozdrowotne zalety Domów Hybrydowych? 

To ochrona przed wilgocią, grzybami, drobnoustrojami, kurzem, alergenami. To komfort dobrej jakości powietrza, dzięki czemu lepiej wypoczywamy i regenerujemy się we własnym domu. Dodatkowo materiały z których jest budowany nie emitują żadnych szkodliwych substancji, które się uwalniają z biegiem czasu i są całkowicie niepalne. Główną zaletą w kontekście prozdrowotnym jest mnogość rozwiązań, które z każdej strony chronią mieszkańców przed rozmaitymi alergenami. W Domu Hybrydowym został zastosowany System LWZ firmy Stiebel Eltron odpowiedzialny za ogrzewanie oraz przepływ powietrza, zabezpiecza przed rozwojem kolonii grzybów wewnątrz budynku, dodatkowo dom ocieplony jest wełną mineralną Isover, jest ona odporna na rozwój grzybów i pleśni, a zastosowana folia paroszczelna Isover Stopair – stanowi wiatroizolację, dodatkowo pozwala na swobodny przepływ wilgoci z przegrody na zewnątrz, czyli zapobiega przedostaniu się wilgoci do izolacji termicznej. W Domu Hybrydowym użyte zostały również najnowszej technologii płyty Active Air®. Jest to nowość marki Rigips, są one bez formaldehydu oraz redukują toksyny.

Zdrowy dom to przede wszystkim klimat jaki panuje wewnątrz takiego mieszkania.  Jakie zatem rozwiązania techniczne wprowadzacie, aby w Domach Hybrydowych zapewnić wysoką jakość powietrza wewnętrznego? 

W Domu Hybrydowym wykorzystujemy wspomniany wcześniej System LWZ Stiebel Eltron, który składa się z centrali grzewczo – wentylacyjnej z rekuperacją oraz pompy ciepła, dodatkowo może być wraz z chłodzeniem. I właśnie centrala wentylacyjna, która wyposażona jest w dwa moduły - wentylacyjny i pompę ciepła - dba o dobrą jakość powietrza w domu. Jak to działa? W moduł wentylacyjny wbudowany jest wentylator - nawiewny i wywiewny.  Strumienie powietrza kierowane są do wymiennika. Wygląda to tak, że powietrze świeże pobiera ciepło od powietrza zużytego kierowanego na zewnątrz. W ten sposób ogrzane świeże powietrze wdmuchiwane jest do pomieszczeń mieszkalnych, a użyte powietrze odprowadzone jest na zewnątrz. Drugim modułem jest pompa ciepła powietrze - woda. Jej zadaniem jest utrzymanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury przez współpracę z wodną instalacją c.o. (centralne ogrzewanie - przyp. red.) oraz przygotowanie c.w.u. (ciepła woda użytkowa - przyp. red.) we wbudowanym, izolowanym 200-litrowym zasobniku. Pompa w określonych warunkach podgrzewa też świeże powietrze w module wentylacyjnym, a dodatkowo zastosowane filtry są barierą dla kurzu i pyłków. 

Kolejnym aspektem wpływającym na zdrowie i samopoczucie mieszkańców jest komfort cieplny. Jak z tym aspektem poradzili sobie projektanci Domów Hybrydowych? 

A tu Pana zaskoczę bo ogólnie rozumiany komfort jest jednym z głównych filarów Domu Hybrydowego. A konkretnie jest to 7 komfortów, które spełnia Standard Multi Comfort Grupy Saint Gobain. Do kluczowych obszarów komfortu zaliczamy właśnie komfort termiczny czy dobrej jakości powietrza. Nad wszystkimi komfortami czuwa firma Saint Gobain, która jest właścicielem m.in. marki Isover, Weber, Rigips i Glassolutions. Multi Comfort to przepis idealny opisany w stopniach, decybelach, procentach, które decydują o tym, że w domu będzie ciepło, cicho, odpowiednio wilgotno, jasno jak również tanio w eksploatacji. Dzięki czemu Dom Hybrydowy to idealne miejsce do życia.

Domy Hybrydowe to budownictwo prozdrowotne, ale chodzi nie tylko o to co się dzieje wewnątrz domu, ale również o to co na zewnątrz. Dbałość o środowisko naturalne to idea ważna dla każdego, kto dba o zdrowie swoje i swojej rodziny.

Budownictwo hybrydowe ma za zadanie stworzenie nowej, ekologicznej jakości życia. Wykorzystywanie naturalnych źródeł energii jest nie tylko oszczędnością, ale i ratunkiem dla naszej planety. Wykorzystując wodę z deszczówki, czy energię słoneczną, działamy na plus dla naszego środowiska. Doceniamy bardzo inicjatywę WWF-u, który działa na rzecz ochrony środowiska, rzek, lasów oraz pomaga zagrożonym gatunkom. Misja WWF i nasze działania mają wspólny mianownik, dlatego jako firma wspieramy działania WWF-u, a już wkrótce owoc tej współpracy będzie można podziwiać na szeroka skalę. Co to dokładnie będzie zdradzimy już wkrótce!