Cudze chwalicie, swego nie znacie. To znane powiedzenia jak ulał pasuje do polskiego designu. Polscy projektanci od lat cieszą się znakomitą opinią w świecie wzornictwa, są też ogromnie twórczy. Trójmiejskie salony są najlepszym przykładem, iż osiągnięcia polskich marek są naprawdę imponujące, a rodzimy design, wbrew powszechnej opinii, znajduje się na najwyższym światowym poziomie.

Już dzisiaj możemy mówić, że polskie marki podbijają świat. Mowa choćby o takich markach, jak Comforty, Noti, Profim, Marmorin, czy trójmiejska Tabanda. O tym, że rodzimy design nie tylko się odradza, ale też dynamicznie rozwija świadczy ilość salonów oferujących polskie meble i dodatki, a także ilość krajowych marek dostępnych w ich ofertach. 

DESIGN STARS

- Chcemy przede wszystkim gromadzić i oferować naszym klientom dobre wzornictwo - zapewnia Jakub Głowacki, właściciel sopockiego Nonconform art&design gallery. - Głównym założeniem jest, by polskie marki prezentowane były na równi z włoskimi czy skandynawskimi, bo one ugruntowały się w powszechnej świadomości jako te najlepsze. Doczekaliśmy się jednak tzw. „design stars”, czyli rozpoznawalnych na całym świecie nazwisk, jak choćby Oskar Zięta, czy Tomek Rygalik. Projektują oni zarówno dla polskich producentów, jak i dla światowych potentatów - dodaje Jakub Głowacki.

Modelem ikonicznym pozostaje krzesło Chippensteel (prezentujemy je na str. 62), autorstwa wspomnianego już Oskara Zięty - najbardziej rozpoznawalnego obecnie polskiego projektanta na świecie. 

- Krzesło Chippensteel wykonane jest w autorskiej i innowacyjnej technologii pompowania stali FiDU. Rynkowym przebojem ostatniego czasu jest też zaprojektowane przez Tabandę, wyjątkowe wzorniczo, a przy tym ergonomiczne i lekkie krzesło Diago - mówi Jakub Głowacki z Nonconform.

DESIGN I WIELOZADANIOWOŚĆ

W polskiej ofercie Nonconform znaleźć można zarówno marki rozpoznawalne, takie jak Zieta, Malafor, Tabanda, czy PUFF-BUFF, ale i nowe, ambitne projekty, jak Phormy, Tar, Melounge oraz Meesh. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tą ostatnią markę. Projektanci Meesh zaprezentowali ostatnio zestaw wypoczynkowy Kubu. Mebel pozwala na swobodne łączenie elementów siedziska i oparcia w różnych konfiguracjach. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy dopasować sofę do pomieszczenia oraz potrzeb. 

Dostosowanie mebla do wielu czynności to dobry kierunek dla współczesnego designu. W tym kierunku podążają sławy światowego designu, jak np. Allessandro Mendini, który dla polskiej marki Comforty stworzył serię mebli Do-Ro-Ta (patrz str. 62). W zależności od potrzeb meble te mogą służyć za siedziska, bryły dekoracyjne lub stoliki kawowe. Najnowsza kolekcja Comforty dostępna jest w showroomie Mesmetric w Gdyni. To prawdziwa skarbnica polskich marek. Znajdziecie tam dmuchane metalowe meble Oskara Zięty, ciekawostki Malaforu, czy kultowe kamienie Fivetimesone (patrz str. 62), a także komody Arnika, stoły Luna i wzory Tabanda.

JAKOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM

Wyłącznie polskie produkty autorstwa rodzimych projektantów i producentów dostępne są w ofercie Lumann Design w Gdańsku. Agaf Design, Agnieszka Bar Design, Avant Fabryka Porcelitu, Bettoni, Brambla, Divadlo, Dizeno Creative, Ende, Fam Fara, Manufaktura Porcelany, Witamina D, Vzór - to tylko niektóre z wielu polskich marek, które można znaleźć w tym salonie. 

- Produkty wybieramy przede wszystkim w oparciu o dwa kryteria: po pierwsze kierujemy się estetyką naszą i naszych klientów, po drugie wybieramy takie meble i dodatki, których wykonanie od strony technologicznej gwarantuje długą i bezproblemową eksploatację. Dewizą jest więc promowanie rodzimych marek poprzez ich jakość - podkreśla – przyznaje Anna Łukawska, właścicielka Lumann Design. 

IKONY POLSKIEGO WZORNICTWA

Do oferty Lumann wprowadzone zostały ikony polskiego wzornictwa. Jest nią z pewnością fotel RM58 zaprojektowany w 1958 roku przez Romana Modzelewskiego. Klasyk po przeszło 50 latach wdrożony został do produkcji przez firmę Vzór. Kolejną ikoną jest stołek Plopp, produkowany przez Zieta Prozessdesign. Sporym zainteresowaniem cieszą się też lustra Tafla produkcji Zieta Prozessdesign. Uwagę zwraca nie tylko niebanalna forma lustra, ale przede wszystkim tworzywo.

Ikony polskiego wzornictwa znajdziemy też w Galerii Rubio w Gdańsku, m.in. fotel Pelikan marki Profim, nagrodzony w tym roku Red Dot Award. To najbardziej prestiżowy konkurs wzornictwa na świecie, nazywany „Oscarami Designu”. Organiczny kształt fotela sprawdzi się wszędzie tam, gdzie czasem trzeba usiąść na dłużej: w bibliotece, sali konferencyjnej, recepcji, czy przy biurku. Forma mebla przyciąga uwagę swoim oryginalnym kształtem. W dolnej części siedziska umieszczono półkę, w której można schować książkę, laptopa czy torbę. Z kolei w ubiegłym roku Red Dot Award zdobyła dostępna w Galerii Rubio kolekcja Clapp marki Noti (patrz str. 62) zainspirowana popularnymi w latach 60-tych fotelami na drewnianych nogach. 

MUST HAVE

Zachwyt wzbudza też kolekcja Easy zaprojektowana dla Noti przez studio Wierszyłłowski i Projektanci. Kolekcja ta zdobyła w tym roku wyróżnienie Must Have podczas Łódź Design Festival. Easy to przykład doskonałego konceptu dla ludzi młodych idealnego do pierwszego mieszkania. Zaprojektowany został w oparciu o takie wartości jak: modułowość, mobilność, indywidualizm, zmiana. Wpisze się w styl nastolatka, potrzeby singla, zmieni się w mieszkanie dla pary, a do tego łączy elementy tapicerowane i skrzyniowe, które dają możliwości aranżacji bardzo funkcjonalnych wnętrz o małej powierzchni. 

Inną polską marką, która podbija świat jest Marmorin, producent designerskiej ceramiki łazienkowej. W Trójmieście znajdziecie ją w Studio Dago w Gdyni. Kolekcja bazowa Bathroom to ponadczasowa prostota i elegancja. Kolekcje specjalne: Prestige i Eva Minge Collection to wyrafinowana awangarda, która zaspokoi najbardziej wybredne gusta. Najlepiej w Studio Dago sprzedają wanna Liva i umywalka Noemi. Ta pierwsza to świeża odsłona klasycznej wanny na nóżkach, idealnie wpasowująca się zarówno w nowoczesne, jak i tradycyjne przestrzenie. Noemi zaś to spektakularny projekt eleganckiej umywalki wykonanej z gładkiego, lanego marmuru.