Mówi się o niej, że jest królową wnętrz. Może być narożna, modułowa, rozkładana, dwuosobowa lub przeznaczona dla trzech osób.  Na niej wypoczywamy, pracujemy, sadzamy gości. Sofa to podstawowy i najważniejszy element salonu. Wybór sofy idealnej nigdy nie jest łatwy.  

Sofa klasyczna, w stylu glamour, czy może wygodny wypoczynek z poduchami utrzymany w rustykalnym stylu? Wybór jest ogromny, a decyzja powinna być uzależniona nie tylko od naszego gustu, ale także stylu wnętrza. 

Sofa jaką warto kupić, to taka wykonana z dobrej jakości materiałów. Na sofie spędzamy dużo czasu. Warto więc zadbać o jakość, bo po tym meblu, jak po prawie żadnym innym będzie szybko widać zużycie. Zniszczona, zdeformowana sofa psuje efekt całego wnętrza. Dlatego dobrej jakości pianki, mocna tkanina i stelaż z litego drewna, sprawiają, że sofa jest ciężka, ale dzięki temu wytrzymuje próbę czasu.

Idealna sofa to taka, która nie przytłacza wnętrza, ani w nim nie ginie. Ważną rolę odgrywa tutaj wielkość sofy, która jest uzależniona od wielkości salonu. Sofę ustawiamy tak, aby domownicy mieli swobodę poruszania się. Najlepszym miejscem jest centralny punkt we wnętrzu - może to być kominek, telewizor lub stolik kawowy. 

Odwieczny dylemat to sofa zwykła czy narożna? Jeśli sofa ma być miejscem rozmów między domownikami, a nie ogranicza nas wielkość salonu, to idealnie sprawdzi się sofa narożna. Podobnie, gdy często przyjmujemy gości. I tutaj ważna uwaga - jeśli na kanapie będzie kwitło życie towarzyskie, to nie może być ona ani głęboka, ani bardzo miękka. W przeciwnym razie goście będą „zapadali się” w sofę i będzie im po prostu niewygodnie. 

Alternatywą dla jednej dużej sofy może być zestaw modułowy. Dwie kanapy ustawione vis-á-vis, podobnie jak narożnik, pozwalają stworzyć w salonie kameralną atmosferę, pozostawiając sporo miejsca na niski stolik. W przestrzeni otwartej sofa może stać się elementem oddzielającym salon od kuchni. Zastanówmy się też, czy sofa będzie centrum dziennego wypoczynku, czy też do spania? W pierwszym przypadku powinna być głęboka i miękka, w drugim twardsza. 

Pod uwagę trzeba wziąć też pokrycie mebla. Tkaniny o ciasnym splocie, takie jak wełna, bawełna, czy płótno nadają się do różnych pomieszczeń, wyglądają świetnie ozdobione wzorem lub w nietypowym kolorze i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Sofa pokryta naturalną skórą to zakup na długie lata. Spośród tkanin sztucznych warto rozważyć alcantarę, która nie wychodzi z mody, niezależnie od zmieniających się trendów.

Jeśli chodzi o aspekty czysto funkcjonalne to projektanci, jak i producenci mebli wypoczynkowych stosują coraz ciekawsze, bardzo pomysłowe i nierzadko zaawansowane technologicznie rozwiązania mające na celu zwiększenie użyteczności i „kompatybilności” mebla z użytkownikiem. Ostatnią kwestią przy wyborze sofy jest dopasowanie mebla do stylistyki wnętrza. Na koniec pozostaje wybór koloru. Sofa w wyrazistych kolorach, takich jak czerwień, zieleń, błękit, czy fiolet wprowadzają do wnętrza ożywienia i nadają mu charakteru. Ważne tylko, aby skupić się na jednym kolorze, bo kolorystyczna mozaika da efekt wybitnie niepożądany.