Beton architektoniczny. Największy trend w architekturze ostatnich lat

Doskonale sprawdza się we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku. Choć jego funkcjonalność jest ogromną zaletą, to ze względu na swoją unikatową fakturę beton architektoniczny od kilku sezonów nie wychodzi z mody. O jego zastosowaniu w architekturze rozmawiamy z Łukaszem Maraszkiem, współwłaścicielem gdyńskiej firmy B-Loft, która jest wiodącym producentem płyt z betonu architektonicznego w Polsce.

Beton architektoniczny utrzymuje się w modzie od kilku sezonów. Skąd jego  popularność?

Beton jako materiał wykorzystywany w budownictwie ma bardzo długą i bogatą historię sięgającą czasów Rzymskich. Współczesny design po latach poszukiwań coraz to nowszych materiałów, powrócił do naturalnych, minimalistycznych środków wyrazu. Beton przestał być traktowany tylko jako materiał konstrukcyjny i zarówno w architekturze, jak i  wzornictwie stał się bardzo atrakcyjnym środkiem wyrazu o nieograniczonych możliwościach. Płyty z betonu architektonicznego z powodzeniem stosowane są jako element dekoracyjny we wnętrzach, takich jak: mieszkania, biura czy sklepy. Tajemnica jego popularności tkwi w jego niedoskonałości. Każda płyta jest wylewana indywidualnie, posiada bardzo wyrazistą fakturę, a powstałe na wskutek wiązania betonu różnorodne wżery, pory i przebarwienia tworzą niepowtarzalny wzór. Płyty z betonu architektonicznego idealnie komponują się z wieloma różnorodnymi materiałami wykorzystywanymi w architekturze wnętrz. Zastosowanie współczesnych osiągnięć z zakresu technologii betonu pozwala na tworzenie wytrzymałych płyt dekoracyjnych o grubości zaledwie 15 mm. Beton może być także barwiony, dzięki czemu uzyskujemy całą gamę barw - od czystej bieli, poprzez całą skalę szarości, aż do głębokiej czerni. 

Ten element dekoracji wnętrz wywodzi się ze stylu industrialnego. W jakich jeszcze aranżacjach możemy go zastosować?

Beton architektoniczny znajduje zastosowanie we wszelkich odmianach minimalizmu, których środkiem wyrazu jest prostota, funkcjonalność oraz naturalne materiały. Idealnie sprawdzają się jako uzupełnienie bardzo popularnego dzisiaj stylu skandynawskiego. Stosowany jest też w wielu realizacjach eklektycznych, a nawet klasycznych. Bardzo dobrze komponuje się z naturalnym drewnem i to połączenie na pierwszy rzut oka kontrastujące ze sobą, w rzeczywistości wspaniale się uzupełnia.

Jak wygląda jego zastosowanie przy elewacjach domów?

Płyty z betonu architektonicznego są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, są mrozoodporne i bardziej trwałe niż standardowy tynk, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane jako okładzina elewacyjna budynków. Ich unikalny, monumentalny charakter w połączeniu z odpornością na wszelkie warunki atmosferyczne, pozwala na uzyskanie bardzo oryginalnej, ponadczasowej elewacji. Wszyscy ci, którzy cenią prostotę, funkcjonalność i niebanalne rozwiązania z pewnością docenią ten materiał.