Kwas hialuronowy to jedna z bardziej popularnych substancji wykorzystywanych w kosmetyce, medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. Stosuje się go do nawilżania i pielęgnacji skóry, korekty zmarszczek, powiększania ust i piesi, wolumetrii twarzy. Czy z pomocą kwasu hialuronowego można „cofnąć” czas? Poznajcie fakty i mity na temat kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy ma właściwości hydroskopijne - jedną z jego podstawowych funkcji jest zdolność wiązania wody, która zapewnia utrzymanie odpowiedniego nawilżenia tkanek. Z biegiem czasu i pod wpływem promieniowania słonecznego, poziom kwasu hialuronowego w skórze zmniejsza się, co powoduje zmniejszenie nawilżenia skóry.

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego są inwazyjne i bolesne.

MIT: Pomimo tego, że iniekcja preparatów z kwasem hialuronowym odbywa się przy użyciu igły, istnieje kilka skutecznych sposobów, które doceniło już wielu pacjentów. Należą do nich m.in. miejscowe znieczulenie kremem, które należy zastosować od 30 do 60 minut przed zabiegiem oraz stosowanie kaniuli (bardzo cienkiej rurki) zamiast igły (co pozwala ograniczyć również liczbę wkłuć oraz czas gojenia). Warto dodać, że część kwasów hialuronowych zawiera lidokainę, czyli substancję miejscowo znieczulającą

Rezultaty widoczne od razu, również po pierwszym zabiegu. 

FAKT: Pierwsze efekty uzyskuje się już po pierwszym zabiegu. Przez okres 24-48 godzin może się utrzymywać obrzęk, który jednak samoistnie zanika. Jakie efekty można uzyskać? Przede wszystkim znacznego spłycenia zmarszczek, głębokiego nawilżenia lub też korekty kształtu (policzków, brody, nosa, ust). Czasami, zdarza się, że jakiś czas po zabiegu dokonuje się dostrzyknięcia preparatu. Warto też zwracać uwagę na jakość preparatu, lepsze preparaty dają dłuższy efekt.

Kwas hialuronowy wywołuje reakcje alergiczne. 

MIT: Kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w organizmie człowieka. Kwas hialuronowy to substancja fizjologicznA i biozgodna, więc bezpieczna. W przypadku kwasu hialuronowego ryzyko uczulenia jest bardzo niewielkie. Nawet przed zabiegami chirurgicznymi z użyciem kwasu hialuronowego nie przeprowadza się standardowo próby uczuleniowej. W przypadku, gdy mamy uczulenie na krem z kwasem hialuronowym, prawdopodobnie uczula inny składnik, niż kwas hialuronowy.

Zabiegi z kwasem hialuronowym powodują nienaturalny, przerysowany efekt. 

MIT: Efekt zabiegu jest związany z ilością zużytego preparatu. Nienaturalny, przerysowany wygląd może być spowodowany podaniem zbyt dużej ilości preparatu lub niewłaściwym jego rodzajem. Aby tego uniknąć można wykonać zabiegi w dłuższym czasie, zachowując 14-dniowe odstępy.

Nie można zniwelować niesatysfakcjonującego efektu. 

MIT: Efekty zabiegu utrzymują się przeważnie od 6 do 12 miesięcy. Jeśli jednak zaistnieje konieczność natychmiastowego odwrócenia skutków przeprowadzonego zabiegu, to w przeciągu 48 godzin można wstrzyknięty kwas hialuronowy rozmasować, a w razie konieczności zneutralizować jego działanie podając hialuronidazę.

Stan skóry po wchłonięciu preparatu będzie gorszy niż przed zabiegiem. 

MIT: Obserwuje się, że u pacjentów, którym wstrzyknięto kwas hialuronowy kolejne zabiegi wykonuje się w coraz dłuższych odstępach
czasu. Dzieje się tak, ponieważ podanie kwasu hialuronowego przywraca skórze odpowiedni poziom nawilżenia i stymuluje fibroblasty do syntezy białek podporowych i rekonstrukcji włókien kolagenowych, a także hamuje rozpad kolagenu. Dzięki temu poprawia się kondycja skóry, jest ona nawilżona i odżywiona.