Zaprzyjaźnij się z laserem

Nie ma chyba kobiety, która nie marzyłaby o skórze gładkiej jak aksamit. Tym bardziej wiosną, gdy coraz cieplejsze dni wręcz zachęcają, aby grube spodnie zamienić na krótką spódniczkę, a ciepłą kurtkę na koszulkę z krótkim rękawem. Co jednak zrobić, gdy skutecznie nas przed tym powstrzymuje nadmierne owłosienie na ciele? Trzeba je po prostu usunąć. Raz na zawsze.

Tradycyjne metody usuwania włosów, dające efekt tymczasowy, to już przeszłość. Dzisiaj możemy spokojnie odetchnąć z ulgą na myśl o mało subtelnym goleniu, niedelikatnym depilatorze czy bolesnej depilacji woskiem.

W czym tkwi sekret?

Z pomocą przychodzi wszechmocny laser, który usuwa niechciane włosy bezpowrotnie. Promień emitowany przez laser działa na zewnętrzne warstwy skóry, wiązka promieni przenika do mieszka włosowego gdzie niszczy cebulkę włosa. Szafirowa głowica lasera jest intensywnie chłodzona, co działa znieczulająco na skórę. Depilacja laserowa jest jedną z najbardziej popularnych ostatnimi czasy metod. Jest to metoda potwierdzona klinicznie. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod usuwania włosów laser wolny jest od ryzyka powstawania przebarwień, wrastania włosów, reakcji alergicznych. Fala emitowana przez laser przenika tylko 2 mm w głąb skóry – działa więc jedynie powierzchniowo, nie wpływając tym samym na funkcje organizmu. Laser nie narusza ciągłości skóry, nie powoduje powstawania blizn. Ważne jednak, by zabieg przeprowadzić we właściwym momencie.

– Istotą działania lasera na mieszek włosowy jest zjawisko selektywnej fototermolizy. Światło lasera pochłaniane jest przez struktury mieszka włosowego zawierające melaninę i  zamieniane jest na ciepło, które niszczy elementy włosa odpowiedzialne za jego wzrost, powodując zniszczenie włosa i destrukcję mieszka. Jak wykazały badania, to zjawisko jest najskuteczniejsze dla włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu. Włosy będące w fazie zaniku i w fazie spoczynku są odporne na działanie lasera. Dlatego, uwzględniając różne fazy wzrostu włosa, zabieg trzeba powtórzyć około czterech razy w odstępach 4-12-tygodniowych w zależności od depilowanego miejsca – tłumaczy kosmetolog Agnieszka Dobkowska z gdyńskiego salonu Cosmedique.

Laser nie dla blondynek

Zabieg wykonywany przez specjalistę jest całkowicie bezpieczny, a przeciwwskazań do zabiegu jest naprawdę niewiele. Bardzo ważne jest, by usuwane włosy zawierały choć trochę barwnika i były koloru ciemniejszego niż jasny blond, gdyż jedyną wadą lasera jest fakt, że nie reaguje on na włosy siwe, rude i blond.

– Włosy jasne zawierają pheomelaninę, która absorbuje energię laserową wolniej niż eumelanina zawarta we włosach ciemnych. Światło lasera lepiej przenika przez ciemny włos, wprost do cebulki, która następnie obumiera. Cykl wypadania obumarłych włosów trwa średnio od 10 do 12 dni, wtedy właśnie dostrzegane są efekty zabiegu – tłumaczy mgr kosmetologii Agnieszka Ziółkowska z Instytutu Urody Vivien w Gdyni.

Depilować można wszystko

Depilować możemy wszystkie obszary ciała zarówno u  kobiet, jak i u mężczyzn. Najczęściej depilowane miejsca u kobiet to okolice bikini i  pach, nieco rzadziej nogi, wąsik oraz ręce, u mężczyzn zaś plecy.

– Laserowej depilacji poddałam się rok temu. Usunęłam zbędne owłosienie z łydek i  ud. Efekt zauważyłam już po drugim zabiegu. Mam bardzo wrażliwą skórę i przyznam szczerze, że trochę bolało, ale było warto. Niedługo wybieram się na kolejną serię zabiegów – mówi Marzena Toszek, finansistka z Gdyni.

A kardiolog dr Wojciech Bednarek dodaje: – Natura obdarzyła mnie bujnym owłosieniem, szczególnie na plecach. Zdecydowałem się na depilację laserową przede wszystkim dlatego, żeby zrobić niespodziankę żonie. Z  efektu jestem zadowolony, raz do roku chodzę na tak zwany zabieg profilaktyczny i mam święty spokój.

Przed zabiegiem i po zabiegu

Mimo że depilacja laserowa jest zabiegiem stosunkowo łatwym, to należy się do niego właściwie przygotować. Koniecznie trzeba zaprzestać wyrywania włosów przynajmniej na miesiąc przed zabiegiem. Nie wolno więc wyrywać włosów depilatorem, woskiem czy pęsetą. Nie znaczy to, że włosy mają być długie. Można je golić lub obcinać nożyczkami. Laser niszczy cebulki włosowe, dlatego wszystkie cebulki muszą być w skórze. Tylko wtedy zabieg będzie maksymalnie skuteczny. Po zabiegu najważniejsze jest, by nie używać kosmetyków na bazie alkoholu, które mogą podrażniać skórę, oraz unikanie słońca.

Paulina Hasiak

Po zabiegu depilacji laserowej
1. Nie opalać się. Chronić skórę przed słońcem minimum przez dwa tygodnie po zabiegu.
2. Stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.
3. Po zabiegu nie wyrywać włosów minimum sześć tygodni (na twarzy cztery tygodnie).
4. Około dwóch tygodni po zabiegu nie stosować peelingów i innych preparatów złuszczających.
5. Nie stosować środków higieny (np. dezodoranty, perfumy) opartych na alkoholu lub innych drażniących skórę substancjach na obszarach poddanych zabiegowi.
6. Przez kilka dni dwa, trzy razy dziennie stosować kremy: alantan, solcoseryl lub bepanten.
7. Nie używać mydła, zastąpić go preparatem myjącym bez mydła i bez alkoholu.
8. Delikatnie wycierać się po kąpieli w miejscach poddanych zabiegowi.
9. Nie zażywać leków i ziół fotouczulających przez kilka dni.

Koszt depilacji laserowej

górna warga 200 zł
broda 200 zł
policzki 200 zł
baki 200 zł
szyja 300 zł
kark 400-500 zł
pachy 300 zł
ramiona 300-400 zł
przedramiona 300 zł
dłonie 300 zł
klatka piersiowa 400 zł
plecy 500-700 zł
bikini 200-400 zł
uda 400-500 zł
łydki 400 zł