Wszystkie jego projekty charakteryzuje minimalizm oraz umiejętne użycie koloru. Nie braaniany na całym świecie projektant, fotograf i grafik w jednej osobie. Laureat prestiżowych nagród, człowiek o niezwykle otwartym umyśle.

Większość dotychczasowych realizacji designera nawiązuje do graficznych zainteresowań ich autora, m.in. poprzez użycie spektrum barw, czy barw z podstawowej palety kolorów drukarskich.

OD GRAFIKI DO PRODUKTU

Przełomowym momentem dla urodzonego w Gdańsku designera był udział w 2011 roku w Międzynarodowych Targach Meblowych Salone Satellite w Mediolanie. To tam projektant otrzymał nagrodę za projekt półki Serpent. Jego przygoda z projektowaniem użytkowym zaczęła się jednak nieco wcześniej od... antystresowych piłeczek poliuretanowych. Zamykając je w metalowe ramy stworzył swój pierwszy produkt: fotel antystresowy wyprodukowany przez Outdoorz Gallery. 

Swoją wyjątkowość produkt ten zawdzięcza modyfikacjom, jakim można poddać umiejscowienie poszczególnych piłeczek. Po fotelu przyszedł czas na krzesło antystresowe oraz wspomniany system półek. Powstał także zegar oparty na spektrum barw.

Jednym z ostatnich produktów jest kolekcja waz i lamp „Made of Coal” dla Depot Basel. Inspiracją do tej hipnotycznej realizacji były tradycyjne, ręcznie rzeźbione z węgla wazy,  popularne na Śląsku w latach 70-tych. Projektant w swojej pracy wykorzystał właściwości tego materiału osiągając przykuwający oko efekt wizualny.

GDAŃSK INSPIRUJE

Bashko Trybek jest gdańszczaninem, który zawsze podkreśla rolę rodzinnego miasta, które ukształtowało go jako człowieka i designera.

- Z Gdańskiem jestem bardzo związany - tu się wychowałem i edukowałem. Mój ojciec był gdańskim fotoreporterem i jako pierwszemu udało mu się przedostać do stoczni podczas strajku w 1980 r. Nie miał zresztą do pokonania długiej drogi, mieszkaliśmy sto metrów od wejścia do stoczni, żurawie były zawsze w polu widzenia - opowiada Bashko Trybek. 

Designer dosyć dosłownie postanowił nawiązać do wspomnianego widoku i tak powstała lampa na biurko Gdańsk, która już niedługo zostanie wdrożona do produkcji. Jej forma to odzwierciedlenie stoczniowych dźwigów. Autor nie silił sie na ukrycie tej dosłowności.

- Dźwig to symbol, którego konstrukcja po przeskalowaniu idealnie sprawdza się jako lampka na biurko. Nie boję się tej dosłowności. Osoby związane z Gdańskiem może to kłuć w oczy, ale w szerszym kontekście to nazwa miasta gdzieś na północy Polski, którą ktoś kojarzy lub nie - wyjaśnia projektant.

PRZEDMIOT UŻYTKOWY

W  projektach które wyszły spod ręki Bashko Trybka jest dużo zabawy formą, kolorem, jak i samą funkcją, czego świetnym przykładem jest choćby fotel antystresowy. 

- Dla mnie najważniejsze jest projektowanie rozwiązań, w których nie będziemy się zastawiać nad podziałem na funkcję i formę. Wynik ma być intuicyjnie zrozumiały i logiczny - tak postrzegam fenomen piękna przedmiotu użytkowego - opowiada projektant.

Wraz ze wzrostem popularności produktów przed projektantem pojawia się coraz więcej wyzwań. Oprócz wdrażania wspomnianego projektu lampy na biurko, na horyzoncie pojawiła się perspektywa nowej kolekcji mebli. Z niecierpliwością czekamy na prototypy.