Co łączy biznesową telewizję internetową, domy budowane z bezspoinowych klocków, ośrodek badawczo - naukowy pracujący nad opakowaniami i matematyczną metodę badania autentyczności dzieł sztuki? Pozornie nic. Jednak wszystkie te projekty zostały wymyślone przez kobiety i przez kobiety zrealizowane w ramach konkursu Darboven Idee Grant. Kolejna edycja konkursu zainaugurowana została uroczyście w Gdańsku.

Organizatorem polskiej edycji konkursu jest firma J.J.Darboven Poland Sp. z o.o. Fundatorem i pomysłodawcą całej idei wspierania przedsiębiorczych kobiet z nieszablonowymi pomysłami na własną firmę jest właściciel kawowego holdingu Albert Darboven. Konkurs skierowany jest do kobiet, które mają innowacyjną koncepcję na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub już ją wdrożyły kierując własnym przedsiębiorstwem nie dłużej niż 3 lata. Nagrodą dla autorki najlepszego projektu jest kwota 100.000 zł. Panie mogą zgłaszać swoje biznesplany do 15 września a formularze zgłoszeniowe są do pobrania na stronie http://www.darboven.pl/aktywnosci/idee-grant/formularz-konkursowy.

– Nie da się ukryć, że kobietom w biznesie jest trudniej niż mężczyznom. Z moich doświadczeń i obserwacji wynika, że kobiety są o wiele bardziej kreatywne niż mężczyźni, są bardziej utalentowane. Ale bardzo często nie mogą się ze swoim talentem przebić. Jestem pełen uznania dla Polek, które na każdą edycję nadsyłają wiele fantastycznych projektów. Skala talentu polskich kobiet jest naprawdę wyjątkowa. Trzeba im tylko pomóc wystartować. Nagroda w konkursie to dla nich szansa na to, by projekty, które dotychczas były w ich głowach i na papierze zmieniły się w realną działalność – powiedział Albert Darboven podczas uroczystej inauguracji konkursu.

W kulturze i świadomości społeczeństwa globalnego istnieją utarte wzorce i schematy. Niegdyś całym światem kobiet był rodziny dom, któremu poświęcały całe swoje życie. Były przygotowywane do pełnienia roli żony i matki i na nich spoczywała odpowiedzialność za rodzinę. Dziś kończą studia i podejmują pracę, którą łączą z obowiązkami domowymi, co często oznacza pracę na dwa etaty. I chociaż rola kobiety w społeczeństwie uległa zmianie, to nadal napotykają na problemy realizując swoje pragnienia związane z pozarodzinną strefą życia i sukcesem zawodowym.

W Polsce konkurs Darboven Idee Grant organizowany jest od 2006 roku. Laureatką pierwszej edycji jest Ewa Daniuk, która zdobyła uznanie jury innowacyjnym, opatentowanym pomysłem na budowę niewielkich obiektów budowlanych za pomocą bezspoinowych klocków. W kolejnej edycji nagrodę podzielono między Katarzynę Przybył – Tamowicz oraz Magdalenę Pyszczak. Wyróżnione projekty to pomysł na serwis www, w którym można porównywać kierunki studiów oraz koncepcja ośrodka badawczo – rozwojowego w branży opakowań. Dwa lata temu 100 tysięcy złotych powędrowało do Marty Wachowicz, która opracowała matematyczną metodę badania autentyczności dzieł sztuki, opartą na fizyce nieliniowej.

– Kobietom bardzo często potrzebny jest impuls, by móc realizować swoje pasje, zawodowe projekty. Dla mnie tym impulsem był konkurs Darboven Idee Grant. Jestem najlepszym przykładem na to, że warto próbować, że warto wierzyć w siebie, w swój pomysł na biznes, pomysł na życie – mówiła Marta Wachowicz.

Laureatka ostatniej edycji konkursu podczas uroczystej inauguracji wygłosiła też wykład na temat technologii kosmicznych wykorzystywanych w życiu codziennym. Jej niezwykle interesujące wystąpienie nie tylko burzyło stereotypowy obraz kobiety, ale pokazało też jej fascynację tym obszarem wiedzy i badań naukowych. Bo przecież, zgodnie z hasłem przewodnim konkursu, innowacja jest kobietą!