W sercu gdyńskiej dzielnicy Witomino powstała Przystań Widna 2A - miejsce, w którym mieszkańcy mogą realizować swoje pasje, a także zacieśniać więzi z sąsiadami. W tej nowoczesnej bryle znajduje się centrum sąsiedzkie oraz filia miejskiej biblioteki. Koncepcję wyłoniono w konkursie architektonicznym, w którym nagrodę główną przyznano projektowi stworzonemu przez trzy pracownie: PB Studio, Studiomania, IPA Ipreferanalog.

Gdynia po raz kolejny udowodniła, że przestrzeń publiczna może być nowoczesna, designerska i użytkowa. W ramach projektu „Przystań Gdynia” powstało kolejne centrum sąsiedzkie, tym razem w sercu dzielnicy Witomino. Przystań Widna łączy funkcje miejsca spotkań, relaksu i interakcji, i zaprojektowana została tak, by sprostać oczekiwaniom mieszkańców z różnych grup wiekowych i społecznych. Czeka tu na nich m.in. wielofunkcyjna sala sąsiedzka, kuchnia przeznaczona na warsztaty kulinarne, miejsca spotkań, sale do ćwiczeń oraz filia Biblioteki Gdynia. Łączna powierzchnia użytkowa obu budynków to blisko 900 metrów kwadratowych.

Projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym, a główną nagrodę przyznano projektowi stworzonemu przez studia: Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio.

- Jednym z ważniejszych celów było zaprojektowanie kameralnego, wewnętrznego placu, który utworzy się dzięki odpowiedniemu usytuowaniu nowej zabudowy na działce i umożliwi inwestorowi realizowanie planowanych zadań w trudnej lokalizacji przy głównym skrzyżowaniu dzielnicy. Zaproponowaliśmy, aby budynek pełnił funkcję bariery akustycznej - zamykał się od strony ruchliwych ulic i otwierał na wewnętrzny plac - mówi Jakub Piórkowski z PB Studio.

Przystań Widna 2A tworzą dwukondygnacyjne budynki: domu sąsiedzkiego oraz Biblioteki Witomino. Wyróżniają je duże przeszklenia oraz jasna elewacja wykonana z drewnianych żyletek, które dzięki swej tektonice wpływają na efektywność elewacji jako ekranu akustycznego oraz zapewniają podstawę dla roślin pnących. Budynki stanowią kompozycyjną i materiałową jedność z placem oraz elementami małej architektury. Posadzka placu z jasnego terrazzo łączy się z posadzką wnętrz budynków i przechodzi płynnie na tarasowe siedziska wokół placu, dzięki czemu uzyskano optyczne i fizyczne połączenie architektury i otoczenia.

Amfiteatralna forma siedzisk umożliwia prowadzenie zajęć, spotkań czy plenerowych seansów filmowych i sprzyja integracji mieszkańców. Z kolei w centralnej części skweru znajduje się fontanna posadzkowa, która dodatkowo szumem wody maskuje dźwięki ulicy.

Z myślą o osobach starszych zaplanowano siedziska w nasłonecznionej części placu oraz stoły szachowe zagłębione w zieleni. Oba budynki posiadają ogólnodostępne tarasy rekreacyjne, dostępne zarówno z wnętrz budynków jak i z placu.

Plac uzupełniony jest zróżnicowaną niską zielenią w formie ozdobnych traw oraz drzewami owocowymi, więc już wiosną będzie można cieszyć się otoczeniem zieleni i spotkaniami organizowanymi na świeżym powietrzu.

Przystań Gdynia

Sieć centrów sąsiedzkich to wspólna idea gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych, która od połowy 2017 roku nabiera realnych kształtów. Pierwszą otwartą Przystanią była Lipowa 15 na Wielkim Kacku. Następnie do dyspozycji mieszkańców zostały oddane Śmidowicza 49 na Oksywiu, Chylońska 237 w Cisowej i Opata Hackiego 33 na Chyloni, Chabrowa 43 na Pustkach Cisowskich-Demptowie, Wiczlińska 50A na Chwarznie-Wiczlinie, Łowicka 51 na Małym Kacku oraz opisywana Widna 2A na Witominie.

Przystanie to miejsca napędzane kreatywnością i zaangażowaniem mieszkańców – dlatego w centrach sąsiedzkich organizowane są m.in. zajęcia sportowe, kulinarne, spotkania z podróżnikami, pogawędki w ramach sąsiedzkich klubów rodziców, a także turnieje gier planszowych. Zawsze można przyjść bez okazji, by po prostu posiedzieć i porozmawiać.