Z pomocą pracownikom i pracodawcom

Stawiamy na edukację i wsparcie kobiet w branży IT, ponieważ widzimy ogromny niewykorzystany potencjał i potrzebę przełamywania istniejących barier - mówi Joanna Pruszyńska - Witkowska, wiceprezes Future Collars.

Na ile miarodajne dla całej Polski są wyniki waszego badania dotyczącego reskillingu?

Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1105 dorosłych Polaków w wieku 30 - 59 lat, zróżnicowanych pod względem płci, wykształcenia, miejsca zamieszkania, i statusu zawodowego, co zapewnia reprezentatywność dla różnych grup społecznych i zawodowych Polski. Próba była zróżnicowana również pod względem wielkości miejsca zamieszkania i obejmowała wszystkie województwa w Polsce, z 51% udziałem osób z wykształceniem wyższym oraz co siódmym badanym z wykształceniem informatycznym lub pokrewnym.

Skąd zainteresowanie tematyką reskillingu?

To bezpośrednia odpowiedź na globalne wyzwania rynku pracy, które uwydatniają rosnącą przepaść między obecnymi umiejętnościami pracowników a wymaganiami nowoczesnych stanowisk. Na całym świecie, 40% firm napotyka znaczne trudności w znalezieniu pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, problem ten dotyka również Polski. Dodatkowo co druga firma zmaga się z wyzwaniami związanymi z adaptacją pracowników do nowych ról.

Na czym polegają działania Future Collars na tym polu?

Future Collars koncentruje swoje działania na dostarczaniu rozwiązań edukacyjnych i narzędzi wspierających reskilling, aby pomóc zarówno pracownikom, jak i pracodawcom w adaptacji do zmieniających się realiów rynkowych. Poprzez swoje działania edukacyjne, webinary, warsztaty oraz portal www.reskilling.pl, stara się sprostać tym wyzwaniom, dostarczając konkretne rozwiązania dla osób chcących podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, a także dla firm dążących do zniwelowania luki kompetencyjnej wśród swoich pracowników.

Reskillingowi przyglądacie się przynajmniej od 2 lat. Jakie zmiany zaszły w tym czasie?

Sytuacja na polskim rynku pracy nadal skupia się na krytycznej potrzebie reskillingu pracowników, choć bezpośrednie porównanie nowych danych z poprzednimi statystykami nie jest przedstawione w analizie. Istotne jest, że raport z 2023 roku podtrzymuje, iż 90% firm w Polsce doświadcza trudności z rekrutacją pracowników z odpowiednimi umiejętnościami, co wskazuje na utrzymującą się lukę kompetencyjną. Zaledwie 6% pracowników przeszło proces reskillingu, co podkreśla znaczne zapotrzebowanie na inicjatywy edukacyjne i szkoleniowe skierowane na przekwalifikowanie.

Poświęcacie dużo uwagi kobietom i ich zainteresowaniu kwestią przebranżowienia, zwłaszcza w sektorze IT. Dlaczego?

W obliczu dynamicznie zmieniającej się technologicznej rzeczywistości, moja rola jako współzałożycielki Future Collars, szkoły kompetencji cyfrowych, którą stworzyłam razem z Beatą Jarosz, nabiera szczególnego znaczenia. Stawiamy na edukację i wsparcie kobiet w branży IT, ponieważ widzimy ogromny niewykorzystany potencjał i potrzebę przełamywania istniejących barier. To był kluczowy zamysł otwarcia naszej firmy – chcieliśmy zmienić status quo i umożliwić kobietom rozwój w obszarze, który nadal jest zdominowany przez mężczyzn. Naszym celem w Future Collars jest umożliwienie kobietom zdobycia niezbędnych umiejętności, by mogły śmiało wkraczać w świat IT i rozwijać się w tej dynamicznie zmieniającej się branży.

Co może wyróżniać kobiety na tym polu?

Kobiety doceniają znaczenie umiejętności miękkich w IT, takich jak praca w zmiennych warunkach, umiejętności przywódcze czy zarządzanie sobą w czasie, co podkreśla, że mają one wiele do zaoferowania nie tylko w zakresie technicznym, ale i w zakresie umiejętności interpersonalnych, które są nieocenione w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań i zarządzaniu zespołami.

Zarządzanie w kobiecym stylu, charakteryzujące się empatią, współpracą i skuteczną komunikacją, ma kluczowe znaczenie dla budowania innowacyjnych i zrównoważonych organizacji. Firmy z różnorodnymi zespołami zarządzającymi osiągają o 19% wyższe przychody, co tylko potwierdza wartość, jaką kobiety wnoszą do sektora technologii. Świat idzie naprzód, a technologie nieustannie się rozwijają. Dlatego tak ważne jest, by kobiety były równie aktywnymi uczestnikami tej zmiany. Inwestując w rozwój kompetencji cyfrowych kobiet, przyczyniamy się nie tylko do ich indywidualnego sukcesu, ale także do budowania bardziej innowacyjnej, elastycznej i konkurencyjnej globalnej gospodarki. To przesłanie leży u podstaw działalności Future Collars i jest dla mnie, jako współzałożycielki, osobistą misją.

Co musiałoby się stać, aby kobiety chętniej widziały siebie w branży IT?

Kobiety potrzebują wsparcia w postaci bardziej inkluzyjnych środowisk pracy, które docenią i wykorzystają ich umiejętności oraz determinację. Obawy przed branżą IT, postrzeganą jako zdominowaną przez mężczyzn i wymagającą specjalistycznych umiejętności, są zrozumiałe, lecz mogą być pokonane poprzez oferowanie programów mentoringowych, szkoleń rozwijających zarówno umiejętności techniczne, jak i miękkie, oraz poprzez aktywne promowanie różnorodności w miejscu pracy. To pokazuje, że zmiana percepcji branży jako otwartej i przyjaznej dla kobiet jest kluczowa dla zachęcenia ich do rozwijania kariery w IT. Przełamanie stereotypów i barier, które powstrzymują kobiety przed podjęciem decyzji o zmianie branży na IT, wymaga zaangażowania zarówno od liderów branży, jak i od samych kobiet, które poprzez swoje sukcesy mogą inspirować kolejne pokolenia do podążania ich śladem.

Oferujecie kursy programowania i kompetencji cyfrowych. Czy na przestrzeni ostatnich lat dostrzegacie wzmożone zainteresowanie tą tematyką?

Tak, i to zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Ten trend nasila się w miarę wzrostu znaczenia cyfryzacji w życiu codziennym i zawodowym oraz rosnącej dostępności kursów online, które umożliwiają zdobywanie nowych umiejętności z dowolnego miejsca i na różnych poziomach zaawansowania. Szczególnie wśród kobiet obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania branżą IT, co jest efektem wzrostu świadomości na temat możliwości rozwoju zawodowego w tej dziedzinie, dostępności programów mentoringowych i inicjatyw wspierających kobiety w IT oraz zwiększającej się liczby wzorców do naśladowania. W ciągu ostatnich sześciu lat naszej działalności w Future Collars przeszkoliliśmy ponad 67% kobiet spośród naszych 5000 absolwentów, co stanowi wyraźny dowód na nasze głębokie zaangażowanie w dążenie do równowagi płciowej w branży technologicznej.

Szczególnie cieszy nas wzrost zainteresowania naszym corocznym, bezpłatnym wydarzeniem online dedykowanym właśnie kobietom. Women in IT Day, skupia się na otwieraniu dróg dla kobiet, które chcą rozwijać swoją karierę w technologii, oferując specjalistyczne ścieżki rozwoju zaprojektowane, aby inspirować i wspierać je w dążeniu do sukcesu w świecie IT. Przez pięć edycji Women in IT Day przyciągnęło blisko 10 tysięcy uczestniczek z ponad 40 krajów, stając się globalną platformą dla kobiet pragnących rozwijać swoje kompetencje technologiczne. Te inicjatywy są dowodem na to, że każdy, niezależnie od płci, ma potencjał, aby nauczyć się programować i rozwinąć karierę w branży IT.

A czy są jakieś predyspozycje, które pomagają w lepszym odnalezieniu się w sektorze IT?

Do najbardziej pożądanych należą: zdolności analityczne i logiczne myślenie, które są niezbędne do rozwiązywania problemów technicznych, Szybkość uczenia się, która umożliwia dostosowanie do szybko zmieniających się technologii i narzędzi, Cierpliwość i wytrwałość, które są kluczowe podczas długotrwałego rozwiązywania problemów i debugowania kodu, zainteresowanie technologią i chęć ciągłego rozwoju, co jest motorem napędowym dla ciągłego poszerzania wiedzy i umiejętności. Chociaż te predyspozycje mogą zwiększyć szanse na sukces w branży IT, ważne jest, aby podkreślić, że determinacja, zaangażowanie i odpowiednie szkolenie mogą pomóc osobom bez bezpośredniego tła w elektronice lub technologii w osiągnięciu ich celów zawodowych w tej branży.